fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Od Wrocławia do emiratów

AFP
Bohaterki filmu Grażyny Pieczuro wychowały się w różnych krajach i kulturach, ale w jednej religii. Są muzułmankami
Amina mieszka we Wrocławiu, Dina w Sharji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obie są młodymi atrakcyjnymi dziewczynami, pochodzą z mieszanych małżeństw, studiują i mają wiele marzeń. Islam jest oczywisty w arabskim kraju, gdzie żyje Dina, podobnie jak noszenie hidżabu, przestrzeganie pór modlitw, obchodzenie świąt. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich życie toczy się w rytm muzułmańskiej obyczajowości. Ulica pustoszeje i cichnie, gdy muezin pięciokrotnie w ciągu dnia wzywa wiernych na modlitwę. Dina postrzega ją jako dobrodziejstwo pomagające głębiej zrozumieć świat.
Z kolei mieszkająca we Wrocławiu Amina należy do tamtejszej niewielkiej około 700-osobowej społeczności muzułmańskiej. Jej mama jest Polką, ojciec Algierczykiem – razem z rodzeństwem wychowała się w islamie. Studiuje dziennikarstwo, ale nosi hidżab. Założyła go, kiedy stała się pełnoletnia i jak podkreśla – była to wyłącznie jej decyzja. Mówi, że nie spotkała się z tego powodu z wrogością, co najwyżej z zainteresowaniem. Mimo że jest bardzo towarzyska i ma wielu przyjaciół, wiedzie życie zgodne z normami swojej religii – nie pije alkoholu i nie chodzi na imprezy, dyskoteki ani do pubu.
Islam nakazuje zachowanie dystansu pomiędzy kobietą a mężczyzną i Amina przestrzega tej zasady. Tak jak postu w czasie ramadanu, szczególnej pory dla muzułmanów. Dla wyznawców tej religii jest to czas oczyszczenia, zbliżenia z Bogiem i najbliższymi. W czasie ramadanu wierni wstrzymują się od przyjmowania pokarmów od wschodu do zachodu słońca i dopiero wieczorem uroczyście spożywają wspólnie przyrządzony posiłek. Mieszkająca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Dina nienaganną polszczyzną opowiada o swoim bogatym życiu duchowym płynącym zgodnie z rytmem tamtejszego obyczaju.
Film pokazuje niezwykłą atmosferę ramadanu. Kamera towarzyszy Dinie i Aminie w tym szczególnym czasie, podpatruje modlitwy w domu i w meczecie, chwile refleksji, spotkania z rodziną, przyjaciółmi, przygotowania do codziennego, wieczornego przerwania postu. Pokazuje, że ich świat jest uporządkowany i ważniejsze od dóbr materialnych są w nim wartości duchowe.
[i]Dziewczyny jednego Boga
23.45 | tvp 2 | PONIEDZIAŁEK[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA