fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Sprawa Gapika za granicę?

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Poznańska prokuratura, która bada sprawę znanego seksuologa może mieć problem ze znalezieniem biegłego.
Kilka miesięcy temu telewizja TVN ujawniła, że prof. Lechosław Gapik mógł molestować swoje pacjentki. Kobiety twierdzą, że wprowadzał je w rodzaj hipnotycznego transu, a potem obmacywał. Jeden z seansów został zarejestrowany ukrytą kamerą. Sprawa trafiła do prokuratury. Śledczy przesłuchują pokrzywdzone, a także osoby, które na co dzień mają z nimi kontakt. - Następnym krokiem będzie powołanie biegłego - wyjaśnia Magdalena Mazur-Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Tu jednak zaczynają się schody. - Nie możemy skorzystać z usług eksperta, który publicznie wypowiadał się w tej sprawie. A media odpytały o nią bardzo wielu seksuologów. Możemy mieć problem ze znalezieniem w Polsce osoby, która w żaden sposób nie była w nią zaangażowana - wyjaśnia Mazur-Prus. Śledczy nie wykluczają, że będą musieli powołać biegłego z zagranicy. - Takie przypadki już się zdarzały, choć niezwykle rzadko - przyznaje Mazur-Prus. - Ale to bardzo komplikuje sprawę ze względu na czas i koszty - dodaje. To nie pierwsza przeciwność, jakiej muszą stawić czoła śledczy. Telewizja TVN odmówiła bowiem przesłania pełnego zapisu z ukrytej kamery. - Dostaliśmy pismo, z którego wynika, że takiego zapisu już nie mają, ponieważ nie mają w zwyczaju archiwizować podobnych materiałów - wyjaśnia Mazur-Prus. Prokurator ma zatem do dyspozycji tylko zmontowany film, który został wyemitowany. Ale on nie może być dowodem w sprawie.
Prof. Gapik to jeden z najbardziej znanych polskich seksuologów. Po emisji reportażu odpierał zarzuty. Twierdził, że stosuje autorskie metody terapii, a jego zachowania nie mają podtekstu seksualnego. Został jednak zawieszony w prawach członka i superwizora Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, a także prawach wykładowcy Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA