fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2010

Kaczyński: koniec wojny

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Rozmawiajmy poważnie o Polsce – zaapelował do rządu prezes PiS w pierwszym od czasu tragedii smoleńskiej wywiadzie telewizyjnym
Kandydat PiS na prezydenta wezwał premiera Donalda Tuska i PO do współpracy w rozwiązaniu problemów społecznych. – Składamy ofertę poważnej rozmowy o Polsce, jej problemach, a nie o zaciśniętych zębach – mówił w piątek Jarosław Kaczyński. Pierwszego po 10 kwietnia wywiadu telewizyjnego udzielił Joannie Lichockiej w programie „Z refleksem” (TVP 1).
Zdaniem Kaczyńskiego sytuacja w Polsce po katastrofie smoleńskiej powinna skłaniać rząd i opozycję do wspólnej realizacji istotnych projektów. Jakich? – Najważniejsze to wsparcie dla ofiar powodzi i uruchomienie zaniechanych programów, które przeciwdziałają takim zjawiskom. Oraz budowa autostrad czy problemy służby zdrowia – mówił. I przekonywał: – Należy wykorzystać potencjał narodowej solidarności, by ta wojna polsko-polska się skończyła.
W wywiadzie nie zabrakło drobnych uszczypliwości. Pytany, dlaczego warto na niego głosować, odparł: – Bo jestem politykiem samodzielnym.
To przytyk pod adresem Bronisława Komorowskiego, który zdaniem części komentatorów jest kandydatem całkowicie uzależnionym od Tuska.
Kaczyński zaznaczył, że chce, by Polska wystąpił` do Rosji z wnioskiem o przekazanie nam śledztwa w sprawie katastrofy.
Zdaniem dr. Jacka Kloczkowskiego, politologa z OMP, Kaczyński, podkreślając to, co może łączyć, skutecznie realizuje założenia swej kampanii. – Tego, co mówi, rywale nie mogą zanegować. Ma podmiotowość silniejszą niż Komorowski, a wiele ważnych ustaw przeszło przez Sejm dzięki głosom opozycji – mówi.
Ale polityków PO prezes PiS nie przekonał. – Kaczyński od jakiegoś czasu mówi o współpracy, ale na razie tylko mówi i nic z tego nie wynika – twierdzi poseł Małgorzata Kidawa-Błońska, rzeczniczka Komorowskiego.
Z kolei w wywiadzie udzielonym PAP w piątek Kaczyński zaznaczył, że konieczne jest przemodelowanie gospodarki i ułatwienie startu w niej młodym ludziom. Przypomniał też, że głowa państwa ma prawo składać projekty ustaw, i zapewnił, że jako prezydent będzie z niego korzystał. Powiedział też, że będzie kontynuował drogę Lecha Kaczyńskiego: w budowie silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz odbudowie polskiej świadomości historycznej.
W sobotę Kaczyński w Zakopanem przedstawi założenia swego programu. W poniedziałek w Warszawie zacznie cykl debat programowych. „Rz” napisała o nich pierwsza. Nasze informacje potwierdza rzecznik Klubu PiS Mariusz Błaszczak: – Będą miały charakter otwarty, potem trafią do Internetu. A dotyczyć będą m.in. polityki międzynarodowej, kultury i edukacji.
W poniedziałkowej debacie udział ma wziąć socjolog Jadwiga Staniszkis. Niewykluczone, że we wtorek Kaczyński spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA