fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

"W cieniu świętej księgi" - KONKURS

materiały prasowe
Książka Arto Halonena, fińskiego reżysera filmowego, wielokrotnie nagradzanego dokumentalisty i dziennikarza Kevina Fraziera to próba zbadania powiązań pomiędzy dyktaturami a międzynarodowym biznesem. Dla naszych czytelników mamy pięć egzemplarzy.
Święta Księga Ruhnama jest dziełem zmarłego przywódcy Turkmenistanu, Saparmurata Nijazowa i stała się symbolem jego dyktatury. Zagraniczne korporacje inwestujące w tym państwie były zmuszane do jej przekładu na języki macierzyste oraz publicznego deklarowania wsparcia dla turkmeńskiej księgi. W rzeczywistości to był tylko pierwszy krok, badanie czy w ramach robienia interesów inwestorzy będą przymykać oczy na łamanie praw człowieka.
"Sprawdzian Ruhnamy" zaliczyło wielu – od Nokii i Siemensa po Gazprom i amerykańskie spółki paliwowe, w interesy z Turkmenistanem zaangażowały się rządy i korporacje od Finlandii po Chiny, Stany Zjednoczone i Rosję.
Arto Halonen i Kevin Frazier nakręcili najpierw film dokumentalny, jeden z najgoręcej dyskutowanych filmów 2008 roku. Książka, której nadali ten sam tytuł, jest znacznie obszerniejsza, zawiera wiele fragmentów o charakterze reporterskim i obyczajowym, a dodatkowo przedstawia wydarzenia, które miały miejsce po upublicznieniu filmu. Autorom udało się m.in. dotrzeć do interesujących materiałów dotyczących współpracy Nokii z Nijazowem.
[ramka]
SPOTKANIE
Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis" oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie wokół "W cieniu świętej księgi" A. Halonena i K. Fraziera.
O etyce (nie tylko dziennikarskiej) będą rozmawiać etyk prof. Jan Hartman (Uniwersytet Jagielloński), dziennikarz Konrad Niklewicz (Gazeta Wyborcza) i Aleksandra Jarosiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich). Spotkanie poprowadzi Łukasz Krzyżanowski (Polis).
WARSZAWA
22 lutego (poniedziałek), godz. 18:00
Traffic Club
ul. Bracka 25
[/ramka]
[ramka]KONKURS
Dla naszych czytelników mamy pięć książek "W cieniu świętej księgi".
Listy prosimy wysyłać na adres [link=mailto:kultura@rp.pl]kultura@rp.pl[/link].
Wygrywa pięć pierwszych zgłoszeń.
Start konkursu: piątek (19.02); godz. 12.00.
[b]Znamy już zwycięzców, poinformujemy ich drogą elektroniczną. Dziękujemy za udział w konkursie :)[/b] [/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA