fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Nowy inwestor przejął warszawską Arkadię

Fotorzepa, Dariusz Pisarek Dariusz Pisarek
Piotr Mazurkiewicz
Kanadyjsko-amerykańska grupa Simon Property Group oraz Ivanhoe Cambridge sprzedały siedem centrów w Polsce i Francji za 715 mln euro. W naszym kraju poza Arkadią sprzedana została warszawska galeria Wileńska
Po roku zastoju na rynku inwestorzy znów zaczynają się interesować polskimi centrami handlowymi.
Nabywcą jest holendersko-francuski Unibail-Rodamco, który jest już w Polsce współwłaścicielem Galerii Mokotów i Złotych Tarasów. Sprzedający wielokrotnie podkreślali, że Arkadia to perła w koronie ich imperium. W momencie otwarcia wraz z wydatkami poniesionymi przez najemców na przystosowanie sklepów wyceniana była na 265 mln euro. Analitycy nieoficjalnie wyceniają centrum na co najmniej 200 mln euro – ma doskonałe położenie, na 283 tys. mkw. działa 230 lokali, a powierzchnia wynajmu to 103 tys. mkw. Wartość galerii Wileńska z 35,4 tys. mkw. można szacować na kwotę do 100 mln euro.
To ostatnie galerie sprzedawane przez kanadyjsko-amerykańskie konsorcjum w Polsce. W 2007 r. Ivanhoe Cambridge sprzedał centrum Wola Park za ponad 140 mln euro. W tym samym roku firmy razem sprzedały pięć galerii w mniejszych miastach za 232 mln euro. – To potwierdzenie trendu, widać coraz większe zainteresowanie inwestorów polskimi centrami. W tym roku możemy się spodziewać sprzedaży kolejnych portfeli nieruchomości, nawet wartościowo większych od tej transakcji – mówi Wojciech Pisz z grupy rynków kapitałowych Cushman & Wakefield.
W styczniu fundusz MGPA Europe Fund III kupił bowiem trzy centra w Polsce wraz z opcją zakupu kolejnego za 236 mln euro. Wcześniej wielu deweloperów sprzedawało gotowe centra z zyskiem, a pozyskane środki inwestowało w budowę kolejnych. Na co trafią pieniądze? – Bez komentarza – mówi Elżbieta Dmowska-Mędrzycka, rzecznik firmy Cefic, która zarządza m.in. Arkadią i Wileńską. Z wcześniejszych komunikatów Simon Property Group po zakupie sieci outletów w USA wynika, że skupi się na inwestycjach w USA.
Unibail-Rodamco umacnia się na rynku. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana – wymagana jest zgoda władz antymonopolowych – będzie kontrolował trzy z dziesięciu największych galerii w Polsce. Według wcześniejszych informacji tylko Galerię Mokotów co miesiąc odwiedza ponad 1 mln osób, a jej wycena sprzed kilku lat to 166 mln dol. Z kolei Arkadia potrafi przyciągnąć 120 tys. klientów dziennie.
Polskie centra cieszą się uznaniem inwestorów, ale kryzys ograniczył ich działalność. W pierwszej połowie 2009 r. liczba transakcji spadła o 75 proc. wobec tego samego okresu 2008 r. W 2008 r. wartość transakcji wyniosła 1,75 mld euro, o 42 proc. mniej niż w 2007 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA