Biznes

Kolejna zmowa cenowa na rynku budowlanym

Producent płytek ceramicznych i gresów Cersanit ustalał ze swoimi dystrybutorami minimalne ceny sprzedaży produktów – uznała Prezes UOKiK
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
UOKiK ukarał kolejny kartel na rynku materiałów budowlanych. Po producentach cementu przyszła kolej na producenta i dystrybutorów glazury i gresu
Zdaniem urzędu, zmowa trwała od 2006 do 2007 r. Spółka Opoczno (w maju 2008 roku została przejęta przez Cersanit, który jest jej następcą prawnym) ustalała w umowach handlowych z odbiorcami hurtowymi ceny płytek ceramicznych i gresów.
Dystrybutorzy zostali zobowiązani do sprzedaży produktów po sugerowanych cenach. W przypadku zastosowania niższych stawek musieli poinformować o tym producenta. Dzięki temu miał on zagwarantowaną cenę swoich produktów, a dystrybutorzy nie musieli obawiać się konkurencji. Na całym procederze tracili oczywiście klienci, którzy musieli płacić więcej za wystrój łazienek.
[ramka][srodtytul]Kary nałożone przez UOKiK:[/srodtytul] [b]901 339 złotych[/b] – otrzymał inicjator porozumienia, spółka Opoczno – obecnie Cersanit. [b]86 799 zł[/b] - GEN-BUD z Warszawy [b]55 252 zł[/b] - HEBAN-STEINHOF z Krakowa [b]28 959 zł[/b] - GLAZURA KRÓLEWSKA z Lublina [b]18 835 zł[/b] - BOKARO SZELIGOWSCY z Gorzowa Wielkopolskiego [b]11 173 zł[/b] - SATURN z Opoczna [/ramka] Na początku grudnia UOKiK nałożył na największych polskich producentów cementu aż 411 mln zł kary za uczestnictwo w kartelu. Według urzędu Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra przez ponad 11 lat dzieliły rynek i ustalały ceny, wymieniając się w tym celu informacjami poufnymi.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL