Notowania

Na GPW o krok bliżej do szczytów

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Kolejna sesja zakończyła się zwyżkami. Oba główne indeksy dzieli od szczytów już mniej niż 1,5 proc. Do końca roku dwie sesje, w tym jedna skrócona
Wyniki sesji z pewnością zadowoliły posiadaczy akcji - WIG20 zyskał 0,4 proc., a WIG 0,6 proc. W trakcie notowań sytuacja jednak zmieniała się dość diametralnie. Po otwarciu na niewielkim plusie rozpoczęły się spadki, które sprowadziły indeks blue chips o 0,5 proc. (WIG tracił mniej) poniżej poprzedniego zamknięcia. Jeszcze przed południem do akcji przystąpili jednak kupujący. Indeks szybko odrobiły straty, po południu wyszły zaś na dość wyraźne plusy.
Sprzyjała temu korzystna sytuacja na giełdach zachodnich, gdzie zielony kolor znowu był dzisiaj dominujący. W przypadku niektórych europejskich indeksów oznaczało to już szóstą sesję na plusie. Spora część wskaźników już od kilku sesji bije tegoroczne rekordy, a w Londynie, gdzie inwestorzy dopiero dziś wrócili na parkiet po świątecznej przerwie, indeks FTSE-100 znalazł się nawet po raz pierwszy na poziomie sprzed upadku banku Lehman Brothers. Nie udało się tego dokonać jeszcze żadnemu z pozostałych wskaźników giełd w krajach rozwiniętych. Nasze giełdowe barometry szczytów z pierwszej połowy grudnia wciąż jeszcze nie przebiły, ale brakuje im do tego coraz mniej. Zarówno indeks blue chips, jak i wskaźnik szerokiego rynku, musiałby wzrosnąć jeszcze o 1,4 proc. Do końca roku zostały jeszcze dwie sesje (choć sylwestrowa jest skrócona), zatem oba indeksy mogą dobrnąć do celu jeszcze przed zakończeniem tego roku.
Charakterystyczne dla okresu świąteczno-noworocznego są umiarkowane obroty, które wyniosły dziś na GPW 1,5 mld zł. Największy ruch zanotowano na akcjach największych banków - PKO BP i Pekao. Palma pierwszeństwa, jeśli chodzi o zwyżki, należała dziś do BZ WBK, który zyskał 4,98 proc., oraz Biotonu (+ 4,55 proc.). Kurs Polimexu Mostostal wzrósł o 3,7 proc., spółka poinformowała dziś o podpisaniu umowy z Polskim Koncernem Energetycznym o wartości 409 mln zł na budowę bloku ciepłowniczego. Na szerokim rynku najlepiej wypadły z kolei papiery spółki Anti, zajmującej się małą architekturą, które zdrożały aż o 25 proc. Spore znaczenie ma tu jednak ich niewielka płynność. Zwracał też dziś uwagę ponad 9-proc. wzrost notowań Point Group, które pochwaliło się przejęciem spółki wydającej tygodnik "Wprost". Z kolei najwięcej można było dziś stracić na akcjach TU Europa. Staniały one o 9,1 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL