Opinie

Bóg przyjął to, co ludzkie

„Jezus narodził się w Betlejem Judzkim za panowania króla Heroda” – pisze ewangelista Mateusz, dodając wiele szczegółów, podobnie jak Łukasz. Fakt życia Jezusa Chrystusa potwierdzają także historycy żydowscy i rzymscy.
Narodzenie Jezusa jako wcielonego Boga, który „niezmienny w swoim Bóstwie, przyjął to, co ludzkie”, stało się punktem przełomowym w historii człowieka i świata. Syn Boży, który wniósł nowe światło w życie ludzi, wskazał jednocześnie drogę zbawienia.
Z Bożym Narodzeniem związanych jest wiele pięknych zwyczajów: wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, choinka i oczywiście najważniejszy z nich – msza św. o północy, zwana pasterką, na pamiątkę tego, że to pastuszkowie jako pierwsi dowiedzieli się o narodzeniu Jezusa i złożyli mu pokłon. Nieodłącznym elementem tradycyjnych świąt jest wspólne śpiewanie kolęd i obdarowywanie się prezentami. Boże Narodzenie obchodzone jest od IV wieku, gdy patriarcha Jerozolimy udawał się do oddalonego o kilka kilometrów Betlejem, by tam w Grocie Narodzenia celebrować liturgię. W VI wieku data narodzenia Jezusa stała się granicą liczenia czasu na przed naszą erą i w naszej erze. Dziś już wiadomo, że datę tę obliczono mylnie – w istocie Jezus urodził się od 4 do 7 lat wcześniej.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL