Surowce i Chemia

"Brunatne" gminy szukają pomocy w UE

Mieszkańcy okolic Lubina w referendum powiedzieli, że nie chcą kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Rząd ich nie słucha, więc samorządowcy zwrócili się o pomoc do Komisji Europejskiej – podało radio Elka
Władze gmin zagrożonych kopalnią nie czekają spokojnie na rozwój wypadków. 2 grudnia pikietowali pod gmachem Sejmu, teraz mówią, że coraz bliższe jest spotkanie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem o sprawach dotyczących losu 35 tys. mieszkańców.
Wysyłają też dokumenty do Komisji Europejskiej. Są już pierwsze efekty tych działań. Nie jest wykluczone, że Polska planując ewentualną kopalnię odkrywkową mogła naruszyć jedną z umów międzynarodowych. - Na naszych terenach znajdują się obszary Natura 2000, do Unii wysłaliśmy już informacje o naszych terenach. Kontaktujemy się też z europosłami - mówi Irena Rogowska, wójt gminy Lubin.
Ze wstępnych informacji wynika, że Polska mogła naruszyć dyrektywę 85 dotycząca środowiska. - Jeżeli okaże się to prawdą odpowiedzialny za te sprawy komisarz rozpocznie postępowanie z urzędu - dodaje wójt.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL