Biznes

Samsung kupił polskie fabryki

Jacek Rutkowski, prezes zarządu Amiki Wronki i Sangheung Shin, prezes Samusn electronics Europe
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Potwierdziły się informacje „Rzeczpospolitej”. Amica Wronki zawarła z Samsungiem przedwstępną umowę na 205 mln zł sprzedaży zakładów produkujących pralki i lodówki
Jak napisaliśmy w ubiegłym tygodniu Amica sprzeda Samsungowi dwie fabryki produkujące pralki i lodówki.
- Łączna cena sprzedaży płatna za zorganizowaną część przedsiębiorstwa będzie wynosiła 204,5 mln złotych - poinformowała w komunikacie Amica. Dzięki temu porozumieniu Amica zdobyła kapitał, a Samsung, do tej pory opierający się na dostawach sprzętu z fabryk w Azji, będzie mógł łatwiej podbijać rynek w Polsce i innych krajach Unii. Dotąd koncern nie miał w Europie żadnego zakładu.
- Dzięki transakcji z Samsungiem chcemy zmniejszyć kredyt o ponad 100 milionów złotych w ciągu roku (wobec 212 milionów na koniec września)" - powiedział na konferencji prasowej prezes Amiki Jacek Rutkowski. - W tym roku zysk netto powinien wynieść pomiędzy 5 a 10 milionów złotych, a przychody przekroczą 1,2 miliarda złotych. Zakładamy wzrost przychodów w 2010. Powinny one wynieść 1,3 miliarda złotych - dodał. Po trzech kwartałach tego roku skonsolidowana strata Amiki wyniosła 0,8 miliona złotych wobec ponad 12 milionów złotych zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku, zaś przychody wzrosły do prawie 946 milionów z 930 milionów złotych. Rozmowy Amiki z Samsungiem toczone były w głębokiej tajemnicy od co najmniej kilku miesięcy. Prezes polskiej spółki Jacek Rutkowski nie chciał się na ten temat wypowiadać, w rozmowie z „Rz” potwierdził jedynie, że chodzi o duży azjatycki koncern.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL