Od nowego roku tatuś pójdzie na urlop ojcowski

Rzeczpospolita
Za niecałe 10 dni ojciec będzie mógł przez tydzień opiekować się dzieckiem, także równocześnie z matką. To samodzielny rodzaj urlopu, niezależny od innych urlopów, z których może on skorzystać, np. dodatkowego macierzyńskiego
Oczywiście w czasie urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński, wprowadzony art. 29 ust. 5a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link], dalej ustawa o świadczeniach).Choć przepis o tzw. urlopie ojcowskim zacznie obowiązywać 1 stycznia 2010 r. (art. 182[sup]3[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link]), może on być udzielony także wtedy, gdy dziecko urodziło się wcześniej, tj. w 2009 r. Urlop ojcowski dotyczy bowiem dzieci w wieku do 12 miesiąca życia.[ramka][b]Przykład[/b]Panu Jerzemu 5 kwietnia 2009 r. urodziła się córka. Przez tydzień będzie mógł opiekować się nią podczas urlopu ojcowskiego, dopóki Zuzia nie ukończy roku, czyli do 4 kwietnia 2010 r. włącznie.Prawo do tego urlopu nabęd...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL