Biznes

Amica porozumiała się z Samsungiem

Spółki przedstawią wspólnie nową strategię. Wedługinformacji „Rz” chodzio sprzedaż Koreańczykomdwóch fabryk Amiki
Przedstawiciele Amiki i Samsunga od wielu dni konsekwentnie odmawiają udzielania jakichkolwiek informacji na temat ewentualnej współpracy firm. Wczoraj wysłały jednak zaproszenie na dzisiaj na prezentację swoich strategii rozwoju na polskim rynku.
Potwierdzają się zatem informacje „Rz”. Jak napisaliśmy w ubiegłym tygodniu Amica sprzeda Samsungowi za ok. 200 mln zł dwie fabryki produkujące pralki i lodówki. Zakłady według ciągle nieoficjalnych informacji mają produkować sprzęt na potrzeby obu firm. [wyimek]4 mld złotych jest warta roczna sprzedaż dużego sprzętu AGD w Polsce[/wyimek]
Dzięki temu porozumieniu Amica zdobyła kapitał, a Samsung, do tej pory opierający się na dostawach sprzętu z fabryk w Azji, będzie mógł łatwiej podbijać rynek w Polsce i innych krajach Unii. Dotąd koncern nie miał w Europie żadnego zakładu. W dzień publikacji naszej informacji akcje Amiki zdrożały ponad 6 proc., wczoraj skoczyły o kolejne niemal 10 proc. Informacje o planowanej współpracy dotarły już także do władz lokalnych gminy Wronki oraz starostwa powiatowego w Szamotułach. Jak informowali urzędnicy, Amica i Samsung są zainteresowane utworzeniem we Wronkach specjalnej strefy ekonomicznej oraz kolejnymi inwestycjami. Obecne zatrudnienie oraz moce produkcyjne zakładów Amiki w perspektywie kilku lat mogą zostać nawet podwojone. Operacja wiąże się z wykupem przez gminę Wronki ok. 10 ha gruntów na potrzeby strefy kosztem kilku milionów złotych. Rozmowy Amiki z Samsungiem toczone były w głębokiej tajemnicy od co najmniej kilku miesięcy. Prezes polskiej spółki Jacek Rutkowski nie chciał się na ten temat wypowiadać, w rozmowie z „Rz” potwierdził jedynie, że chodzi o duży azjatycki koncern.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL