Wynajem

Ciekawa oferta w niższych cenach

Rzeczpospolita
Na rynku wynajmu mieszkań zastój. Transakcji jest niewiele, najczęściej dotyczą dwóch pokoi w centrum miast. Tymczasem ofert jest sporo, pojawia się coraz więcej lokali dobrze, nowocześnie wyposażonych. Ceny mają tendencje zniżkową.
Z barometru „Rz” wynika, że stawki w ciągu minionego roku spadły średnio o 4 proc. Negocjacje bywają bardzo skuteczne. Korekty wynoszą w niektórych przypadkach nawet 20 – 30 proc. Obniżki są tym większe, im wyższa jest cena najmu.
Od stycznia pośrednicy spodziewają się pewnego ożywienia. Firmy będą podpisywać nowe umowy z pracownikami, którzy będą szukać mieszkań. Ale raczej tych o lepszym standardzie, atrakcyjnej lokalizacji, umeblowanych i nowocześnie wyposażonych. Właściciele mieszkań chętnie oddają swoje lokale do dyspozycji firmom, gdyż są one z reguły dobrymi płatnikami, a pomieszczenia są najczęściej mniej eksploatowane, niż gdy korzysta z nich rodzina z dziećmi. [ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych bez wyposażenia, w dzielnicach sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus w Gdańsku, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL