Notowania

Wiedźmy niestraszne

WIG20 stracił w ciągu pięciu sesji 0,5 proc. Najlepiej radziły sobie spółki z branży medialnej. Najgorzej zaś spółki telekomunikacyjne – indeks tego sektora stracił 1,7 proc.
Rzeczpospolita
Piątek, dzień wygasania grudniowych kontraktów terminowych, nie przyniósł większych zmian WIG20
Na piątkowej sesji w centrum uwagi inwestorów z warszawskiej giełdy była właśnie wygasająca grudniowa seria kontraktów terminowych. Przez większą część dnia wskaźnik największych spółek WIG20 utrzymywał się minimalnie nad kreską.
Sytuacja na trwałe zmieniła się ok. godz. 15. Wtedy WIG20 znalazł się pod kreską. Ostatecznie stracił 0,35 proc. i zakończył dzień na poziomie 2323 pkt. Takie zamknięcie z pewnością można wiązać aktywnością inwestorów z rynku terminowego. Na czwartkowym zamknięciu na 70 tys. otwartych pozycji aż 90 – 100 proc. znajdowało się w rękach dwóch inwestorów. Podobnie jak w Polsce piątkowe notowania wyglądały w Europie Zachodniej, gdzie również dominowały niewielkie spadki. W USA główny indeks giełdy nowojorskiej Dow Jones zakończył sesję na niewielkim plusie (0,2 proc.)
Na rynku kasowym obroty zwiększyły się pod koniec sesji i skupiły na największych polskich spółkach. Wartość handlu wyniosła 2,7 mld zł. Akcje Pekao straciły 2,3 proc., a PKO BP zyskały prawie tyle samo. Na ponad 1-proc. minusie sesję zakończyły papiery PKN Orlen i KGHM, a 1 proc. straciły akcje TP SA. Na warszawskim parkiecie pojawiła się nowa spółka z branży transportowej – PCC Intermodal. Jej akcje wzrosły na koniec dnia o 5 proc. Na szerokim rynku dobrze radziły sobie papiery kilku spółek. Na ponad 8-proc. plusie notowania zakończył producent specjalistycznego sprzętu okulistycznego Optopol. Od kilku miesięcy spekuluje się, że obecny główny udziałowiec spółki może sprzedać ją japońskiemu Canonowi. W całym tygodniu papiery spółki zyskały 13,6 proc. Silnie – o 6,71 proc. – wzrosła cena akcji Techmeksu. Akcjonariusze spółki uwierzyli, że uda się ją uchronić przed bankructwem. Po drugiej stronie znalazły się między innymi spółki Mostostal Warszawa i Remak, które straciły odpowiednio 8,6 proc. i 7,3 proc.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL