Sztuka

Design serca miasta

Ceramiczny nos Chopina ozdobiony podpisem kompozytora
Materiały Promocyjne
Fundacji Bęc Zmiana nie da się nie lubić. Jej projekty są zaskakujące, wyróżniają się formami, tematami, pomysłami. I na długo pozostają w pamięci. Jak choćby jeden z etapów projektu Dizajnwawa, na którym Magdalena Łapińska pokazała swój „Sen o Warszawie”
Kolekcja składa się z pięciu ceramicznych miniaturowych budynków z czasów PRL. Malutkie białe figurki architektonicznych symboli miasta to Sezam, kino Skarpa, Dworzec Centralny, Rotunda i Supersam (proszę zwrócić uwagę, że pominięto PKiN!). Kolejnym przebojem był ultranowoczesny projekt pamiątki z Warszawy autorstwa Roberta Pludry. Czyli... ceramiczny nos Chopina wykonany na podstawie odlewu z pomnika z Łazienek Królewskich. A na nim charakterystyczny podpis kompozytora. Bardzo zabawne.
Teraz Dizajnwawa ma swoją czwartą odsłonę, znów nietypową – przedmiotem pożądania staną się bowiem... litery. Tak, tak, litery – czcionki, fonty – projekt typograficzny inspirowany miastem. Autorem „Golonki FA” opartej na warszawskim liternictwie lat 80. jest studio graficzne Fontarte (tj. Magda i Artur Frankowscy). Projektanci stworzyli także serię koszulek, breloczków i stempli. Na wystawie widzowie zobaczą też projekt typo-maszyny: EMITER LITER – urządzenia do formowania liter z dymu.
[i]Dizajnwawa_4*, Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa, ul. Mokotowska 65, wstęp wolny, wystawa czynna do 31.12[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL