Była choroba, nie będzie dopłaty do minimum

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Nie musisz wyrównywać pracownikowi wynagrodzenia do poziomu 1276 zł w miesiącu, w którym był na zwolnieniu lekarskim. Ale tylko wtedy, gdy jego pobory są niższe z tego powodu
[b]– Mam pracownika, który w tym miesiącu przepracował tylko pięć dni, z czego w jednym z nich miał urlop okolicznościowy z tytułu śmierci w rodzinie. Od szóstego dnia miesiąca jest na zwolnieniu lekarskim. Pracownik ten otrzymuje najniższe wynagrodzenie.Program kadrowo-płacowy daje mu dopłatę do minimalnego wynagrodzenia. Moim zdaniem niesłusznie.Ale czy mam rację?Komu i kiedy przysługuje ta dopłata? Jakie warunki muszą być spełnione,aby ją dostać? [/b]– pyta czytelnik.Czytelnik słusznie zwrócił uwagę, że program kadrowo-płacowy błędnie doliczył pracownikowi przebywającemu na chorobowym wyrównanie wynagrodzenia chorobowego do minimalnej płacy ustalanej na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167521]ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.[/link], dalej ustawa o minimalnym wynagrodzeniu).[srodtytul]Tylko w ustawowych okolicznościach[/srodtytul]Co prawda art. 7 ustawy o...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL