Kosmos

VISTA — nowy europejski teleskop

Bardzo Wielki Teleskop na Pustyni Atakama
European Southern Observatory (ESO)
Nowy instrument badawczy — duma Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) już rozpoczął pracę w Paranal Observatory na Pustyni Atakama na północy Chile.
Umieszczony został na wzgórzu sąsiadującym ze szczytem, gdzie znajduje się Bardzo Wielki Teleskop. VISTA to skrót od Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy. Przeznaczony jest głównie do przeszukiwania kosmosu w podczerwieni i do stworzenia mapy nieba. Program badawczy i finansowanie zapewniło konsorcjum 18 brytyjskich uniwersytetów. Naukowcy z ESO zaprezentowali już najnowsze zdjęcia zrobione za pomocą tego urządzenia.
— VISTA jest wyjątkowym wzmocnieniem ESO w Cerro Paranal. Odegra pionierską rolę w badaniach nieba południowego w podczerwieni. Zapewne znajdzie mnóstwo interesujących obiektów do dalszych obserwacji dla Bardzo Wielkiego Teleskopu, czy planowanego jeszcze większego europejskiego urządzenia — powiedział Tim de Zeeuw, dyrektor generalny ESO. Teleskop wyposażony jest w lustro główne o średnicy 4,1 metra. Jeśli wierzyć ESO, jest najdokładniej wykonane zwierciadło dla dużego teleskopu. Odchylenia od idealnej powierzchni mogą być porównywalne z setną częścią grubości włosa ludzkiego.
Sercem teleskopu jest trzytonowa kamera z 67 milionami pikseli, w 16 detektorach, czułych na długość fali odpowiadającej podczerwieni. Czułość na światło o dłuższej fali, niż ta jaką jest w stanie dostrzec oko ludzkie pozwoli urządzeniu odkryć obiekty niewykrywalne w świetle widzialnym. Są albo zbyt chłodne, zasłonięte chmurami pyłu, lub zbyt odległe. Aby obraz był czytelny teleskop musi być schłodzony do -200 stopni Celsjusza. Detektory są w stanie dostrzec praktycznie wszystkie obiekty, jakie znajdą się w polu widzenia teleskopu. Są czterdzieści razy bardziej czułe, niż detektory podczerwieni stosowane w innych urządzeniach. — Jesteśmy zachwyceni, że VISTA będzie służyć społeczności astronomów. Niezwykła jakość uzyskiwanych obrazów zawdzięczamy wysiłkowi naukowców i inżynierów, którzy byli zaangażowani w ten fascynujący i wymagający projekt — dodał Ian Robson z Astronomy Technology Centre z Wielkiej Brytanii. Pierwszym obiektem, jakiemu przyjrzał się teleskop VISTA jest Mgławica Płomień (NGC2024) w konstelacji Oriona. W świetle widzialnym ukryta jest za mgłą. Jednak teleskop działający w podczerwieni jest w stanie przebić się przez obłoki pyłu i gazu i dostrzec formujące się gwiazdy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL