Biznes

URE chce mieć ceny energii pod kontrolą

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Mariusz Swora, prezes URE wszczął postępowanie administracyjne, którego celem jest nakłonienie niemieckiego RWE oraz szwedzkiego Vattenfalla do składania przez te spółki taryf na energię do zatwierdzenia
Wcześniej RWE i Vattenfall wygrały w tej sprawie przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Sąd stwierdził, że spółki mogą ustalać swoje cenniki bez kontroli ze strony urzędu.
W 2007 roku ówczesny prezes URE wydał decyzje zwalniające wszystkich przedsiębiorców sprzedających energię z obowiązku zatwierdzania taryf. Mariusz Swora zmienił te decyzje w ten sposób, że obowiązek przedkładania taryf do zatwierdzenia w odniesieniu do odbiorców indywidualnych został utrzymany. Vattenfall i RWE w wygranym procesie powołały się przed sądem na usterki formalne w postępowaniu administracyjnym. Obecnie URE chce powołać się na przepisy prawa energetycznego mówiące o tym, że może cofnąć decyzję o uwolnieniu cen, jeżeli np. stwierdzi, że na rynku nie ma wystarczającej konkurencji.
RWE w ostatnich dniach rozesłał już do swoich warszawskich odbiorców informacje o podwyżce cen energii od stycznia 2010 r. Spółka uzasadniła decyzję m.in. koniecznością zwiększenia udziału droższej energii ze źródeł odnawialnych w całym wolumenie swojej sprzedaży.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL