Nieruchomości

Zamieszanie wokół wykupu mieszkań spółdzielczych

Ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych pozwala na przekształcenia, a ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych - nie.
Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Przekształcanie mieszkań lokatorskich po Nowym Roku możliwe będzie na starych zasadach, czyli za symboliczną złotówkę. Tak planują posłowie
Wszystko wskazuje na to, że chaos związany z przepisami w sprawie wykupu mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych prędko się nie skończy. Wczoraj w Sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie [link=http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/2573]projektu nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link], którego autorem jest grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Posłowie PO chcą utrzymać obecne zasady przekształcania lokatorskich i własnościowych praw do lokalu. Problem jednak w tym, że w myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia 2009 r. są one niekonstytucyjne. Stracą ważność z końcem grudnia. Dlatego posłowie proponują zapis, że spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, w szczególności z tytułu przekształceń praw do lokali. Projekt został skierowany wczoraj do prac w podkomisji, do której mają trafić jeszcze trzy inne propozycje zmian dotyczące spółdzielni (m. in. PiS i Senatu).
Jakby tego było mało, posłowie jednocześnie pracują nad [link=http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/2348]projektem rządowym[/link]. Komisja zajęła się właśnie poprawkami do rządowego projektu zmian do ustawy, które zostały zgłoszone w trakcie jego drugiego czytania. [b] Scenariusz będzie prawdopodobnie taki, że propozycje rządowe wejdą w życie na początku 2010 r., ale na krótko, bo zaraz zastąpią je inne przepisy.[/b] Jeżeli jednak Sejm przegłosuje poprawki zgodnie z wczorajszą rekomendacją Komisji Infrastruktury, to będzie niemałe zamieszanie. Posłowie zaaprobowali bowiem poprawkę dotyczącą zasad wykupu mieszkań lokatorskich. Propozycje w niej zawarte sankcjonują obecny stan prawny, który został uznany przez TK za niekonstytucyjny. Komisja zaaprobowała też propozycję posłów PO, żeby wyrzucić z projektu rządowego przepis dotyczący przekształceń mieszkań własnościowych. Mówił, że za przekształcenie mieszkania własnościowego trzeba będzie płacić nominalną kwotę umorzenia kredytu przypadającą na lokal, ale tylko gdy nie minęło jeszcze 15 lat od ustanowienia własnościowego prawa do lokalu.
Posłowie nie przejęli się specjalnie uwagą prawnika z biura legislacyjnego Sejmu, że jeżeli ten przepis zostanie wyrzucony, nie będzie po Nowym Roku przepisów dotyczących przekształceń mieszkań własnościowych w pełną własność. Zdaniem posłów takiego problemu nie będzie, a wykup mieszkań własnościowych nie stanie. Projekt rządowy trafi teraz do trzeciego czytania, zostanie uchwalony jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. Potem zajmie się nim Senat, następnie trafi do podpisu prezydenta RP.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL