Społeczeństwo

Legalne żywe drzewko

Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia z lasów masowo kradzione są choinki.Straż Leśna właśnie rozpoczęła akcję "Choinka". Leśnicy będą chronić drzewkaprzed złodziejami i wandalami.
Często złodzieje okaleczają drzewa poprzez obcinanie gałęzi i czubów. Dotyczy to głównie jodły, której gałęzie wykorzystywane są do produkcji stroików i ozdób świątecznych. Zdarza się, że łupem złodziei padają inne rośliny: krzewinki borówki, bluszcze, mchy i widłaki.
Podczas akcji Straż Leśna wraz z policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Łowiecką oraz strażami miejskimi i gminnymi będzie kontrolowała lasy i polany, pojazdy na drogach leśnych oraz bazary i targowiska. Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat bądź skierowanie sprawy do sądu. Tam kara może wynieść nawet 5 tys. zł.
Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych, przyznaje, że z roku na rok liczba kradzieży choinek maleje. Ubiegłoroczna akcja "Choinka" mająca za zadanie zapobieganie nielegalnym wycinkom świerków oraz kradzieżom stroiszu, okazała się strzałem w dziesiątkę. Na terenie całego kraju do działań kontrolnych ruszyło 7 tys. patroli, sprawdzono 2 tys. choinek i stroiszu. W 293 przypadkach potwierdziło się podejrzenie, że drzewka lub gałęzie zostały ukradzione. Mandaty wystawiono 100 osobom. Wraz z akcją pilnowania drzewek, Lasy prowadzą ich sprzedaż. W tym roku przygotowały do sprzedaży ok. 110 tys. sztuk świątecznych drzewek z plantacji, zakładanych najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo, np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym. Wysokość choinek wynosi zazwyczaj od 1,5 do 5 m. Najwięcej sprzedaje się drzewek o wysokości do 2,5 m. Za taka choinę w zależności od wysokości trzeba zapłacić w nadleśnictwach ok. 20-40 zł. Bywają również zamówienia specjalne na drzewka wyższe 5-, a nawet 10-metrowe, które ustawiane są w kościołach, na placach czy przy budynkach publicznych.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL