fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Banki wymieniają stare karty na bezpieczniejsze

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
W 2010 r. największe banki przeprowadzą masową wymianę kart płatniczych na nowe z mikroprocesorem
Na koniec września na 32,5 mln kart płatniczych używanych w Polsce tylko 7,3 mln było dostosowanych do tego nowego standardu (tzw. EMV). Jest on bezpieczniejszy, ponieważ mikroprocesor w odróżnieniu od paska magnetycznego jest niemal niemożliwy do skopiowania.
Już na koniec 2009 r. udział kart z mikroprocesorem będzie wyższy, ponieważ wymianę kart rozpoczęło Pekao, drugi gracz na rynku. – Od 28 października wydajemy chipowe karty kredytowe, a od 25 karty typu charge (obciążeniowe – red.). Do nowych kont wydawane są już karty z mikroprocesorem. Dotyczy to też duplikatów – tłumaczy Magdalena Załubska-Król z Pekao.
Na koniec trzeciego kwartału liczba kart wydanych przez ten bank wynosiła ok. 3,8 mln, z czego 0,5 mln było wyposażone w tzw. chip.
– Wymianę wszystkich kart na chipowe oraz dostosowanie bankomatów i terminali płatniczych do ich obsługi chcemy zakończyć w 2010 r. – dodaje Załubska-Król.
Do podobnej operacji przygotowuje się PKO BP, ale jego rzecznik Marek Kłuciński nie chce zdradzić szczegółów.
W większości banków wymiana kart odbywa się po upływie terminu zapadalności dotychczasowej karty klienta. Jako pierwszy ten proces zakończył BZ WBK, który zaczął wdrażać tę technologię już w 2004 r., a od lipca 2007 r. nie wydaje innych kart, jak tylko wyposażone w chip. Prawie wszystkie karty wymieniły także Multibank, mBank i ING Bank Śląski.
Wszystkie banki powinny wymienić karty na te w technologii EMV do końca 2010 r., ponieważ potem odpowiedzialność za oszukańcze transakcje będzie ponosić ta strona, która nie wdrożyła tej technologii. W krajach Europy Zachodniej, które wprowadziły karty z mikroprocesorem, liczba takich transakcji spadła, a przestępcy kartowi przenieśli się do innych krajów, w tym do Polski.
Ze względu na funkcjonalność nowe karty posiadają zarówno mikroprocesor, jak i pasek magnetyczny (po to, by można było z nich korzystać także w terminalach oraz bankomatach, które nie są dostosowane do nowego standardu). Jednak jeśli urządzenie jest przystosowane do EMV, to transakcja jest przeprowadzana tylko z użyciem mikroprocesora.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA