Kościół

Papież błogosławi nowego prymasa

Benedykt XVI napisał list do abp. Henryka Muszyńskiego, który 19 grudnia zostanie prymasem Polski
List papieża z 8 grudnia, adresowany do “arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski”, odczytał wczoraj na konferencji prasowej w Gnieźnie abp Muszyński. Za osiem dni uroczyście przejmie on godność prymasa Polski od kard. Józefa Glempa, który 18 grudnia skończy 80 lat.
O takim następstwie wydarzeń zdecydował Benedykt XVI jesienią 2006 r. Potem Stolica Apostolska nie zabierała na ten temat głosu. List papieża do abp. Muszyńskiego jest nie tyle potwierdzeniem decyzji sprzed trzech lat, bo nie było takiej potrzeby, ile jej przypomnieniem.
Papież tłumaczy, że przywraca tytuł prymasa arcybiskupowi Gniezna z powodów historycznych i prawnych. Gniezno było pierwszą polską metropolią. Tu są czczone relikwie św. Wojciecha, pierwszego patrona Polski, których kustoszem tradycyjnie jest arcybiskup gnieźnieński. “Dlatego 19 grudnia br. Wasza Ekscelencja obejmie tytuł prymasa Polski, który od tej pory znów będzie związany z tytułem arcybiskupa gnieźnieńskiego durante munere” – napisał Benedykt XVI. Łaciński zwrot “durante munere” oznacza: “na czas sprawowania urzędu”. To bardzo istotne przypomnienie, rozwiewające niektóre polskie spekulacje, że abp Muszyński pozostanie prymasem do ukończenia 80. roku życia. Papież wyraźnie stwierdza, że prymasami Polski będą odtąd urzędujący, a zatem nieemerytowani arcybiskupi Gniezna. Gdy w marcu 2008 r. abp Muszyński kończył 75 lat, otrzymał od papieża przedłużenie sprawowania funkcji metropolity na dwa lata – do 20 marca 2010 r. Stało się to już po decyzji Benedykta XVI o przeniesieniu prymasostwa do Gniezna. Gdyby Watykan chciał, aby abp Muszyński był prymasem dłużej niż trzy miesiące (od 19 grudnia 2009 do 20 marca 2010 r.), przedłużyłby mu sprawowanie urzędu arcybiskupa Gniezna. Na zakończenie listu papież udziela błogosławieństwa abp. Muszyńskiemu i “całemu umiłowanemu narodowi polskiemu”. [i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=e.czaczkowska@rp.pl]e.czaczkowska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL