W sądzie i urzędzie

Obwiniony chce adwokata od razu

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Jeszcze przed sporządzeniem wniosku o ukaranie, a więc na etapie postępowania wyjaśniającego, obywatel powinien mieć prawo do adwokata lub radcy prawnego
Do rzecznika praw obywatelskich napływają skargi, że nie ma takiej możliwości. Rzecz dotyczy udziału mecenasa w przesłuchaniu osoby, gdy istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia wniosku o ukaranie za popełnione wykroczenie. W efekcie stanie ona przed obliczem sądu grodzkiego.
– To bardzo ważny etap sprawy – podkreśla rzecznik i prosi ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego o zmianę przepisów. Janusz Kochanowski przypomina, że kodeks przewiduje możliwość ustanowienia jednego obrońcy przez obwinionego, a takim jest osoba, przeciwko której wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie. Nie ma zatem możliwości, by taki obrońca pomagał obywatelowi na wcześniejszym etapie postępowania. Nie podoba się to rzecznikowi.
– Taki stan jest niemożliwy do zaakceptowania z punktu widzenia prawa do obrony we wszystkich stadiach postępowania karnego. Jego formalnym aspektem jest bowiem prawo do korzystania z pomocy obrońcy – pisze Janusz Kochanowski do ministra sprawiedliwości.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL