Telewizja

Rozwój

Rzeczpospolita
Film spółki: Borys Lankosz (scenariusz i reżyseria) i Marcin Koszałka (scenariusz i zdjęcia) otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrnego Smoka za reżyserię i Nagrodę Specjalną – Brązowego Lajkonika na 42. Krakowskim Festiwalu Filmowym w Krakowie oraz nagrodę Golden Gate na festiwalu filmowym w San Francisco w 2002 roku.
Dokument budzi jednak mieszane uczucia, bo jego bohaterami są niepełnosprawni umysłowo i fizycznie pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Ojcowie. Autorzy filmu balansują na cienkiej granicy między odzieraniem z intymności i prawdziwym pokazywaniem ich trudnego świata.
Rytm jednostajnego życia podopiecznych ośrodka wyznaczają kolejne posiłki. Kilkudziesięciu mężczyzn mieszkających w tym miejscu jest dla siebie rodziną, wzajemnym oparciem, choć często nie zdają sobie z tego sprawy. Jednak jest dla nich oczywiste, że słabszy może wesprzeć się na silniejszym. Wielu z nich opiekunowie muszą pomagać nawet w najprostszych, codziennych czynnościach – od pomocy w ubieraniu się, poprzez wizytę w toalecie, kąpiel. Nieraz wyręczają ich sprawniejsi mieszkańcy Domu Brata Alberta. Rzadko zdarzają się odstępstwa od codziennej rutyny. Jednym z nich jest noc sylwestrowa...
[i]19.00 | TVP Kultura | środa[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL