Zastępstwo za chorego pracownika

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Czy rozliczając się z fiskusem za pomocą karty podatkowej, mogę bez obawy przekroczenia limitu zatrudnienia warunkującego prawo do opodatkowania w tej formie zaangażować zastępstwo za chorego pracownika?
[b]Tak[/b]. Czytelnik może zatrudnić czasowo innego pracownika albo pełnoletniego członka rodziny w miejsce pracownika nieobecnego w pracy m.in. z powodu choroby, jeśli z tej przyczyny jest on nieobecny w pracy nieprzerwanie przez co najmniej dziesięć dni.Zapisano to wyraźnie w art. 36 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77426]ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link].Możliwość zatrudniania pracownika albo pełnoletniego członka rodziny dotyczy także sytuacji, gdy powód nieobecności trwającej nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni jest inny. We wskazanym przepisie mówi się o nieobecności spowodowanej szczególnymi względami i przykładowo wymienia się oprócz choroby urlop i powołanie na ćwiczenia wojskowe.Oczywiście czasowe zatrudnienie innego pracownika oznacza konieczność zawarcia umowy o pracę i dopełnienia obowiązk...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL