Poradniki

Niejasny stan prawny gruntu pod budynkiem

Trzykrotnie zwróciłem się z pismem do spółdzielni o wyodrębnienie własności. Dopiero tydzień temu otrzymałem odpowiedź, że spółdzielni nie przysługuje prawo własności ani użytkowania wieczystego gruntu, na którym jest postawiony mój budynek. Spółdzielnia od dłuższego czasu czyni starania o uzyskanie prawa własności. Co mogę w tym wypadku zrobić?
Z pytania nie wynika, jaki tytuł prawny przysługuje czytelnikowi do lokalu. Jeżeli jest to prawo lokatorskie, to może przekształcić je we własnościowe. Czas na to ma do końca 2010 r. Jaka jest zaś różnica między własnościowym prawem a własnością, wytłumaczyłam w pierwszej odpowiedzi. Na pewno czytelnik musi złożyć wniosek do spółdzielni. Tego typu przekształcenie wymaga formy aktu notarialnego.
[ramka][b]Czytaj też [/b] [ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,402830_Przeksztalcenia_dzis_i_jutro___.html]Przekształcenia dziś i jutro [/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403132_Korzysci_z_przeksztalcenia.html]Korzyści z przekształcenia [/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403143_Przeksztalcenie_najmu.html]Przekształcenie najmu[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403145_Sprawa_rozwodowa_a_przydzial.html]Sprawa rozwodowa a przydział[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403147_Niejasny_stan_prawny_gruntu_pod_budynkiem.html]Niejasny stan prawny gruntu pod budynkiem[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403150_Czy_spoldzielnia_moze_przeciagac_uregulowanie_spraw_gruntowych_.html]Czy spółdzielnia może przeciągać uregulowanie spraw gruntowych?[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403164_Koszty_notarialne.html]Koszty notarialne[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403165_Co_z_wykupem_wlasnosciowych_po_1_stycznia_2010.html]Co z wykupem własnościowych po 1 stycznia 2010[/link][/li] [/ul] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL