Świat

Papieska pasterka dwie godziny wcześniej

Benedykt XVI w Brnie
AFP
Nabożeństwo zostało przesunięte, by nie męczyć Benedykta XVI. Watykan zapewnia jednak, że papież jest zdrowy.
Po raz pierwszy pasterka w Bazylice św. Piotra odbędzie się o godzinie 22 zamiast, jak nakazuje tradycja, o północy. Jak wyjaśnił watykański rzecznik ks. Federico Lombardi, decyzja podjęta została już dwa miesiące temu. Niedługo potem szczegółowy program grudniowych uroczystości opublikowany został na internetowej stronie Watykanu, ale dotychczas nikt nie zwrócił uwagi na zmianę godziny nabożeństwa w noc Bożego Narodzenia. Pierwszy zmianę dostrzegł włoski dziennik „Corriere della Sera”. – To całkowita nowość – napisał.
Ks. Lombardi w rozmowie z gazetą oświadczył, że decyzję podjęto w trosce o zdrowie Benedykta XVI, ale nie ma żadnych powodów do niepokoju. Zaapelował, by nie doszukiwać się w tej zmianie żadnych sensacji, rzekomych chorób papieża czy oznak dramatycznego pogorszenia stanu zdrowia. Rzecznik przypomniał, że w Boże Narodzenie papież jak zwykle w południe wygłosi tradycyjne świąteczne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi i chodziło o to, by przystąpił do pracy odpowiednio wypoczęty. Przypomniał, że Benedykt XVI jest już starszym człowiekiem, ma 82 lata. Dodał, że watykańscy lekarze uznają ogólny stan zdrowia papieża za dobry. Benedykt XVI przechodzi regularnie okresowe badania, bierze leki na układ krążenia i musi szczególnie uważać na stan swego serca. – Nie przypadkiem – zauważa „Corriere della Sera” – jego nowy osobisty lekarz Patrizio Polisca jest kardiologiem.
Watykański Urząd Uroczystości Liturgicznych przyznaje, że po raz pierwszy pasterka rozpocznie się przed północą. Przypomina jednak, że w przeszłości, gdy Jan Paweł II zaczął mieć coraz większe kłopoty ze zdrowiem, przyśpieszano wielkanocne czuwanie w Wielką Sobotę, najpierw o godzinę, a potem o dwie. Poza tym, jak wynika z programu uroczystości z udziałem papieża na grudzień i styczeń, w porównaniu z poprzednimi latami nie ma większych zmian. 31 grudnia w bazylice watykańskiej o 18 odprawione zostaną uroczyste nieszpory na zakończenie roku. Następnego dnia na Nowy Rok papież odprawi mszę w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. 6 stycznia papież będzie przewodniczył liturgii eucharystycznej w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Potwierdzono przyszłoroczne papieskie pielgrzymki. Benedykt XVI odwiedzi m.in. Maltę, Portugalię, Cypr i Wielką Brytanię.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL