Biznes

Logistyka znów inwestuje we flotę i magazyny

Firmy logistyczne są barometrem koniunktury. Jako pierwsze odczuwają zmiany gospodarczych trendów. Planowane przez branże inwestycje wskazują, że kryzys ma się ku końcowi.
Rzeczpospolita
Firmy z branży przygotowują się do ożywieniarynku, które ich zdaniem zacznie się w II połowie 2010 roku
– W połowie 2010 roku oddamy do użytku rozbudowany magazyn w Strykowie, który będzie miał docelowo 50 tys. mkw. W Krakowie otworzymy nowy terminal crossdockingowy o powierzchni ponad 5 tys. mkw., w Straszynie powiększymy terminal o 4,5 tys. mkw., w Legnicy zaś rozbudujemy do 2 tys. mkw. – wylicza dyrektor Raben Polska, Janusz Anioł.
Także FM Logistic rozbudowuje magazyny. – W listopadzie tego roku otworzyliśmy magazyn w Olszowej, a w czerwcu uruchomiliśmy magazyn farmaceutyczny w Błoniu oraz (także w Błoniu) magazyn o pow. 15 tys. mkw. W lutym 2010 roku otworzymy w Piotrkowie Trybunalskim magazyn o powierzchni 21 tys. mkw. i w przyszłym roku rozbudujemy do 170 tys. mkw magazyn Ikei pod Piotrkowem – wymienia nowe inwestycje dyrektor FM Polska, Yann Belgy. Z kolei ET Logistik (spółka szwajcarskiej grupy TransInvest Holding) oddał w grudniu do użytku warte 35 mln zł Centrum Logistyczne Jaworzno. Magazyn wysokiego składowania ma ponad 11 tys. mkw. powierzchni, a magazyn chłodniczy 680 mkw. Rozbudowują się też firmy specjalistyczne. Rodzinna spółka Ren, zajmująca się dystrybucją lodów i mrożonek, w najbliższych trzech latach wybuduje za ok. 60 mln zł sześć chłodni, łącznie na 12 tys. palet.
Raben zamierza wydać w najbliższych latach na inwestycje do 55 mln zł. Prezes zarządu Raben Group Ewald Raben uważa, że rynek się rozwija i trzeba nieustannie polepszać pozycję rynkową firmy. – Udział w rynku jest istotny, aby zapewnić odpowiednią strukturę kosztów. Branża ma wysoki udział kosztów stałych, więc musimy mieć wysokie obroty, aby uniknąć strat – wyjaśnia Ewald Raben. Dodaje, że branża logistyczno-transportowa jest źle postrzegana przez banki i dlatego dużą część inwestycji Raben finansuje z własnych kapitałów. Grupa FM zainwestowała w Polsce w roku rozrachunkowym od marca 2008 do marca 2009 r. 82,5 mln zł, natomiast od kwietnia do października 2009 r. 10,5 mln zł. – W 2008 r. zbudowaliśmy dwie platformy, gdy w tym roku tylko zmodernizowaliśmy kolejną – tłumaczy spadek inwestycji Yann Belgy. FM spodziewa się w roku obrachunkowym, który zakończy w marcu 2010 r., wzrostu obrotów z działalności logistycznej o 10 procent, do 520 mln zł. – W roku 2010/2011 planujemy kilkunastoprocentowy wzrost przychodów – mówi Belgy. Przychody firm logistycznych wzrosną także dzięki budowie w Polsce regionalnych magazynów. – Rozmawiamy z kilkunastoma klientami nt. regionalnych centrów dystrybucyjnych obsługujących kraje Europy Środkowo-Wschodniej i widzimy, że preferowaną lokalizacją jest Śląsk – ocenia Janusz Anioł. W tym roku Raben Group powiększy pracującą dla niego flotę o 200 ciężarówek, do 4200 sztuk. Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=r.przybylski@rp.pl]r.przybylski@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL