Kosmos

Pokaz orbitalnej taxi

AFP
Po pięciu latach prac okrytych ścisłą tajemnicą SpaceShip Two, pierwszy turystyczny statek do lotów na orbitę, został pokazany publiczności.
W uroczystym pokazie na lotnisku bazy firmy Virgin Galactic na pustyni Mojawe w Kalifornii wzięli udział zaproszeni goście, ci, którzy zgłosili się na orbitalną wycieczkę i zapłacili po 200 tys. dolarów.
– Wszyscy czekaliśmy, żeby zobaczyć, jak naprawdę wygląda ten pojazd – powiedział Peter Cheney, 63-letni turysta z Seatle, jeden z pierwszych, którzy podpisali kontrakt na lot. SpaceShip Two, który z dwuosobową załogą będzie w stanie zabrać w każdorazową podróż sześciu pasażerów, przypomina mały odrzutowiec. Skonstruowany został na zamówienie właściciela Virgin Galactic , brytyjskiego miliardera sir Richarda Bransona. Konstrukcją zajął się Burt Rutan, który otrzymał nagrodę Ansari X Prize za zbudowanie pierwszego komercyjnego pojazdu zdolnego do lotu na orbitę – SpaceShip One.
Na bliską orbitę Ziemi dostawać się będzie podwieszony do dwukadłubowego White Knight Two (zaprezentowanego w ubiegłym roku). Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości i prędkości odłączy się od samolotu matki. Kosmiczni turyści będą w stanie nieważkości przez prawie pięć minut.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL