Media i internet

Niebezpieczne domeny w sieci

Strach wchodzić na strony narodowe Kamerunu (cm), Chin (cn) oraz z domeną com. Polska domena (pl) jest dobrze chroniona. Najbardziej bezpieczna jest domena gov
Firma McAfee, produkująca programy antywirusowe, opublikowała coroczny raport o bezpieczeństwie w globalnej sieci.
Firma przebadała 24 mln stron ze 107 domenami i okazało się, że ryzykowne (słabo chronione przed zarażeniem wirusami) było prawie 6 proc. z nich. W ciągu roku liczba źle chronionych domen zwiększyła się o prawie 2 pkt proc. Najbardziej niebezpieczna jest cm – narodowa domena Kamerunu (37,5 proc. zarażonych wirusem stron z tą domeną), po niej popularna com (32,2 proc.), a trzecie miejsce zajęła narodowa chińska domena cn (23,4 proc.). Domena Hongkongu (hk), która rok temu była najniebezpieczniejszą na świecie, spadła na 34. miejsce dzięki wprowadzeniu wielu nowych zabezpieczeń. Najbardziej bezpieczne są domeny amerykańskie (średnie zawirusowanie 1,6 proc.) i europejskie (2,2 proc.). Wśród krajów Unii najbezpieczniejsze są domeny irlandzkie.
Polska domena narodowa znalazła się w zielonej strefie domen bezpiecznych (60. miejsce na 107). Wyprzedzamy m.in. domeny Unii (ue), Wielkiej Brytanii (uk), Czech (cz). W przetestowanych polskich stronach autorzy znaleźli tylko 0,9 proc. zawirusowanych. Z roku na rok ochrona polskich stron jest też coraz lepsza (w 2007 r. 1,2 proc. z wirusem). Najbezpieczniejszą domeną świata jest domena rządów – gov, na której stronach nie znaleziono ani jednej z wirusem. Kolejne bezpieczne domeny to: jp (Japonia), edu, ie (Irlandia), hr (Chorwacja), cat (Katalonia) i lu (Luksemburg).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL