Nie zmusisz personelu do założenia konta

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
[b]Część moich pracowników nie posiada konta bankowego. Czy mogę ich w jakiś sposób zobowiązać do tego? Chciałbym, aby ich pensje były przelewane na rachunki bankowe, a nie wypłacane w kasie. Bardzo ułatwiłoby mi to pracę.[/b][b]Nie.[/b] Bez wyraźnej zgody pracownika pracodawca nie może wpłacać mu wynagrodzenia na rachunek bankowy. Art. 86 § 2 kodeksu pracy. wyraźnie wskazuje, że wypłaty wynagrodzenia trzeba dokonywać w formie pieniężnej, a więc w gotówce lub w formie rozliczeń bezgotówkowych.Świadczeniem pieniężnym w ścisłym znaczeniu nie jest zapłata za pomocą różnego rodzaju pieniężnych papierów wartościowych (czeków, weksli, obligacji, akcji itp.).Przepisy przewidują jednak, że częściowa wypłata wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest możliwa. Musi to jednak wynikać np. z zakładowych układów zbiorowych pracy. Ich postanowienia powinny też pozwalać na wypłatę pensji zatrudnionemu inaczej niż do jego rąk.Stanowi o tym art. 86...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL