Biznes

Operatorzy podejrzani o zmowę

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Policja wkroczyła w środę do siedzib sieci komórkowych
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w towarzystwie policji wkroczył w środę do siedzib operatorów komórkowych – Polkomtela, PTC i P4. Kontrola odbyła się też w Info-TV-FM i giełdowym NFI Magna Polonia
– Sprawdzamy, czy na rynku telewizji mobilnej nie doszło do niezgodnego z prawem porozumienia – powiedziała Urszula Cieloch, rzecznik UOKiK. Jak dowiedziała się „Rz” kontrola ma prawdopodobnie związek z Mobile TV, spółką, którą rok temu utworzyły Polkomtel, PTC, PTK Centertel i P4.
Mobile TV przegrało z Info-TV-FM w przetargu na częstotliwości dla telewizji w komórkach. Powodzenie projektu zależy od tego, czy operatorzy zechcą skorzystać z oferty zwycięzcy. Jak do tej pory żadna sieć komórkowa nie zdecydowała się nawet na udział w trwającym pilotażu usługi. Uczestniczą w nim natomiast platformy satelitarne i sieci kablowe. Mobile TV nie prowadzi działalności, a więc nie konkuruje z Info-TV-FM. Spiera się jednak z Urzędem Komunikacji Elektronicznej o zasadność wyniku w przetargu. Wczoraj zarówno Info-TV-FM, jak i operatorzy komórkowi zapewnili, że nie inspirowali kontroli w sprawie telewizji mobilnej. – Nie ma żadnej zmowy. To, że jesteśmy udziałowcem Mobile TV w niczym nie ogranicza naszych działań – zapewnił Marcin Gruszka, rzecznik P4. To samo usłyszeliśmy od pozostałych operatorów. Jedynie Polkomtel zareagował ostrzej. Oświadczył, że UOKiK próbuje zmusić go do podpisania niekorzystnej dla spółki umowy i poinformował, że rozważa złożenie doniesienia do prokuratury. Zdaniem serwisu internetowego Telepolis.pl kontrola operatorów ma związek z doniesieniem złożonym przez Info-TV-FM. – Nie prowadzimy kontroli na wniosek, ale korzystając z informacji, jakie mamy, wszczynamy je z urzędu — powiedziała wczoraj Urszula Cieloch. – To rzadka praktyka, korzystamy z niej 2 – 3 razy do roku. Na przeszukanie musi zgodzić się Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tak też było w tym przypadku – dodała. Kontrolą nie objęto jednego z udziałowców Mobile TV – Centertela. Cieloch nie chciała komentować pogłosek mówiących, że Urząd wyczerpał już w tym roku limit kontroli, jakie może przeprowadzić u operatora sieci Orange. W tym roku UOKiK doprowadził już do zmiany umowy P4 z Polkomtelem, która była niekorzystna dla operatora sieci Play.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL