Kultura

Jedyny taki Miki

Mikołaj z pewnością skontaktuje się ze wszystkimi dziećmi
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Dzień Świętego Mikołaja, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, bilety: 10 i 17 zł (dzieci do lat 7 wstęp wolny, niedziela (6.12), godz. 12 – 18; Mikołajkowa Niespodzianka, park Sowińskiego, ul. Elekcyjna 17, wstęp wolny, niedziela (6.12), godz. 14
Najbardziej lubianego przez dzieci świętego czeka podczas nadchodzącego weekendu niełatwe zadanie. Żeby zobaczyć wszystkie wydarzenia organizowane na jego cześć, będzie się dwoił i troił. Bo imieninowe życzenia Świętemu Mikołajowi wszyscy chcą złożyć osobiście. Nie da się ukryć, że każdy liczy też na upominek od znanego ze szczodrości solenizanta.
Brodatego bohatera można odwiedzać w niedzielę w Muzeum Narodowym. Oczekuje on gości w holu już od południa. I jak na świętego z gestem przystało – z workiem pełnym prezentów. – Wyciągnie z niego różne muzealne wydawnictwa i drobne podarunki – obiecuje Bożena Pysiewicz z muzealnego Ośrodka Oświatowego. – Nie pominie żadnego z gości. I zaprosi wszystkich na warsztaty artystyczne, w czasie których dzieci poznają tajniki wykonywania oryginalnych ozdób świątecznych. Nie można też przegapić okazji, by poznać „Prawdziwą historię Świętego Mikołaja”. Najmłodsi (dzieci w wieku 5 – 7 lat) w godz. 12.30 – 13.10 dowiedzą się, gdzie i kiedy żył, sprawdzą, w jaki sposób historię Bożego Narodzenia przedstawiali malarze i rzeźbiarze w różnych epokach, poznają tradycje i zwyczaje. Na ich starszych kolegów (w wieku 8 – 11 lat) prowadzący czekają w godz. 13.30 – 14.10, a młodzież (12 – 15 lat) śledzić może genezę świąt i związanych z nimi obyczajów od godz. 14.30. A wszystko na tle dzieł Jacka Malczewskiego.
Czy uda się tak zajętemu świętemu odwiedzić także park Sowińskiego? Zaplanowana w amfiteatrze na jego cześć Mikołajkowa Niespodzianka rozpocznie się o godz. 14. Oczekującym na przybycie dostojnego gościa dzieciom i dorosłym umilą czas przeróżna atrakcje. Pokazy cyrkowe, przejażdżki kucykiem i psim zaprzęgiem, zabawy i konkursy z nagrodami to tylko część przygotowanych przez Urząd Dzielnicy Wola niespodzianek. – Żeby spojrzeć w oczy spacerującym wśród gości bajkowym postaciom, trzeba będzie mocno zadzierać głowę – zdradza przedstawicielka organizatora Mirosława Kołecka-Bartsch. – Z wysokości szczudeł wypatrywać będą, z której strony pojawi się Mikołajowy zaprzęg. Koncerty w wykonaniu zespołu Fasolinki i wspólne śpiewanie kolęd z gwiazdą wieczoru Joanną Liszowską (godz. 15) wskażą drogę do parku ulubieńcowi najmłodszych. – A kiedy już się pojawi, razem z dziećmi napije się gorącej czekolady – zapewnia organizatorka. – Może skusi się także na cukrową watę i popcorn? Tych smakołyków nie zabraknie dla nikogo.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL