Biznes

Mitsubishi i Peugeot/Citroen: Fuzja za 3 mld dol.

Bloomberg
Koncerny z Francji i Japonii chcą się połączyć. Francuzi mają przejąć nawet połowę udziałów z Mitsubishi za ponad 3 mld dolarów. Nie jest wykluczone,że Japończycy przejmą udziały w PSA.
Na zamknięciu giełdy w Tokio w ostatnią środę Mitsubishi Motors był wyceniony na 7,6 mld dol.
I PSA i Mitsubishi współpracowały ze sobą od dawna. W Rosji wspólnie produkują małe auta, a we wrześniu 2009 r. podpisały umowę, w ramach której Japończycy mają dostarczać PSA elektryczne silniki do aut. Mitsubishi jest dzisiaj jedynym producentem samochodów, którego auta z elektrycznym napędem już jeżdżą w Japonii. Sprzedaż na rynku europejskim jest planowana na drugą połowę przyszłego roku. Dla PSA ta transakcja, to jedyna metoda, by obronić się przed coraz bardziej dolegliwymi efektami współpracy Renaulta z Nissanem.
Na razie PSA ma dwa modele aut niskoemisyjnych - hybrydowy diesel Peugeot 3008 HYbrid4 i Citroen DS5 HYbrid4, którego premiera zaplanowana jest na 2011 rok i oraz Plug-In HYbrid4 diesel, który zostanie pokazany rok później. Kiedy dzisiaj rano informacja została oficjalnie potwierdzona przez obydwa koncerny, akcje M'bishi podrożały aż o 22 proc. Jeszcze wczoraj Japończycy zapewniali,że żadne rozmowy w tej sprawie nie są prowadzone. Dzisiaj zarząd M'bishi wydał oświadczenie, w którym podkreślono,że jeśli warunki będą zadowalające, oferta Francuzów zostanie zaakceptowana. Zdaniem analityków Peugeot jest idealnym partnerem dla Mitsubishi. Japończycy nie byliby w stanie samodzielnie ponieść kosztów badań i rozwoju niezbędnych do wprowadzenia aut ekologicznych. — Kiedy patrzymy na rynek, to tak naprawdę liczba potencjalnych partnerów jest bardzo ograniczona — mówił Yasuaki Iwamoto z Oksan Securities. Z drugiej strony wiadomo,że prezes rodzinnej firmy, jaką nadal jest PSA, Philippe Viarin ma globalne ambicje. Kiedy obejmował to stanowisko w czerwcu tego roku zapowiadał współpracę z wieloma koncernami. Przez dłuższy czas sądzono nawet,że dojdzie do fuzji z włoskim Fiatem, którym PSA od dawna współpracuje. Jednakże i Mitsubishi i PSA, który jeszcze produkuje wspólnie z Toyotą i BMW dotychczas unikali związków kapitałowych. Japończycy wręcz zarzekali się,że na zawsze pozostaną niezależni. Jedno jest pewne połączone M'bshi i PSA będą liderami na rynku aut elektrycznych. — To oznacza,że Mitsubishi, zanim dojdzie do połączenia z PSA, musi zrobić u siebie porządki. Powinien zacząć od reorganizacji sieci dilerskiej w Japonii i bazy produkcyjnej w Ameryce Północnej — uważa Yoshiko Tabei z tokijskiej Kazaka Securities. Mitsubishi w pierwszych 10 miesiącach tego roku wyprodukował 605 tys. aut, niemal o połowę mniej, niż rok temu.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL