Zadania

Związkowcy sprzeciwiają się sprzedaży PKS

Mazowieckie spółki zarabiają nie tylko na sprzedaży biletów. Spora część przychodów to m.in. dzierżawa nieruchomości.
Rzeczpospolita
Związki zawodowe mazowieckich PKS domagają się przekazania spółek samorządom. Resort skarbu woli je sprzedać
Związkowcy zapowiadają, że „podejmą wszelkie działania mające na celu doprowadzenie do komunalizacji firm”. – Zaczniemy od pikiety pod siedzibą resortu skarbu – zapowiada jeden ze związkowców. Z roszczeniami wystąpili, gdy minister skarbu zgodził się na przekazanie samorządowi PKS Łosice.
Spór dotyczy siedmiu mazowieckich PKS: Ciechanów, Gostynin, Mińsk Mazowiecki, Mława, Ostrołęka, Płock i Przasnysz. W 2008 roku MSP postanowiło pozbyć się tych spółek, czyli sprzedać je lub przekazać lokalnym samorządom. – Sejmik województwa mazowieckiego nie wyraził zainteresowania przejęciem, natomiast sześć powiatów owszem. Ministerstwo chce je jednak sprzedać – mówią związkowcy.
Resort skarbu twierdzi, że kilkakrotnie zwracał się do jednostek samorządowych, by te zadeklarowały jednoznacznie, czy chcą brać udział w przejmowaniu PKS. – Od początku byliśmy otwarci na komunalizację. Rozmowy prowadzimy już od dwóch lat, samorządy wciąż się zastanawiają – mówi „Rz” Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. Podkreśla, że o komunalizację PKS wystąpił w wyznaczonym czasie nie tylko samorząd (powiat) w Łosicach, ale i dwa inne – w Sokołowie Podlaskim i Siedlcach. – W odniesieniu do pozostałych siedmiu PKS uruchomiliśmy prywatyzację – mówi rzecznik MSP. – Ten proces jest już zbyt zaawansowany, by go teraz przerywać w pół drogi. Ponieśliśmy już m.in. koszty analiz. Pod koniec tego tygodnia resort skarbu zaprosi inwestorów do rokowań w sprawie nabycia akcji PKS. Na oferty wstępne będzie czekać do 18 stycznia. – Jeśli w ciągu dwóch – trzech miesięcy okaże się, że zainteresowanie jest zbyt małe, albo przedstawione propozycje cenowe będą dla nas niesatysfakcjonujące, wówczas możemy wrócić do rozmów o komunalizacji – mówi „Rz” wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski nadzorujący PKS.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL