Ekonomia

Wsparcie spółek IT szansą dla krajowych firm

Bankowość i finanse to branże najczęściej korzystające z usługi outsourcingu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Rzeczpospolita
Polska zajmuje jedenaste miejsce w światowym rankingu krajów najatrakcyjniejszych dla branży outsourcingowej
Dobra znajomość języka, świetne dopasowanie kulturowe i otoczenie polityczne oraz niskie koszty i dobry poziom edukacji pracowników – według rankingu amerykańskiego tygodnika „Business Week” Polska jest jedenastym krajem na świecie pod względem atrakcyjności dla lokowania inwestycji branży outsourcingu. Najsłabszym elementem polskiej oferty jest stan infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej.
Polska jest na miejscu 11. razem Filipinami i Węgrami. Wyżej od nas, dzięki lepszej infrastrukturze, zostali sklasyfikowani Czesi. Liderem rankingu jest Kanada. Na drugim miejscu sklasyfikowano Irlandię, Australię i Nową Zelandię. Indie, gdzie w outsourcingowym zagłębiu w Bangalore część usług zleca większość światowych koncernów informatycznych, zajęły piąte miejsce. Jak wskazują fachowcy, czynnikiem, który może wyróżnić Polskę na globalnym rynku outsourcingu, jest specjalizacja w obsłudze firm informatycznych. Według prognozy firmy Gartner Research w 2011 r. ok. 30 proc. światowych inwestycji w informatykę zostanie zrealizowane właśnie w tym modelu.
W Europie Środkowo-Wschodniej, zgodnie z prognozą PMR Publications, wydatki na outsourcing IT wyniosą w 2009 r. 3,58 mld dol. (21 proc. więcej niż rok wcześniej). W przyszłym roku ma to być już 4,26 mld euro (skok o 19 proc.). To znaczny wzrost w porównaniu z np. 2007 r., kiedy było to zaledwie 2,3 mld euro. Branżami, które w naszym regionie najchętniej zlecają na zewnątrz część swojej działalności, są finanse i bankowość oraz telekomunikacja.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL