Społeczeństwo

20 tys. może nie wiedzieć, że ma HIV

W Polsce w niektórych grupach liczba zakażeń wirusem wciąż wzrasta – alarmują specjaliści w Światowym Dniu Walki z HIV/AIDS
– W ostatnich latach wzrósł odsetek kobiet zarażonych wirusem HIV. Wśród mężczyzn utrzymujących stosunki seksualne z innymi mężczyznami także przybyło nosicieli – mówi „Rz” dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Od 1985 r., który uznaje się za początek epidemii tej choroby, w naszym kraju wykryto 12,5 tys. zakażonych, co plasuje Polskę wśród krajów o niskiej ilości zakażeń. Jednak specjaliści podkreślają, że nawet 20 tys. Polaków może w ogóle nie wiedzieć, że jest nosicielami HIV. Wielu unika poddania się testowi, chociaż może to zrobić bezpłatnie i anonimowo. Lęk budzi społeczna stygmatyzacja. – To jedyna choroba, przy której rodzina odwraca się od człowieka, zamiast śpieszyć z pomocą. Pokazują to wszystkie badania – podkreśla Michał Minałto, który ze Stowarzyszeniem Osób Żyjących z HIV/AIDS „Sieć Plus” przygotował raport dotyczący jakości poradni dla nosicieli wirusa.
Tymczasem w leczeniu ważne jest wczesne wykrycie zakażenia. – Apelujemy, żeby wszyscy, którzy mieli ryzykowne zachowania, wykonywali test – zaznacza prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak. Krajowe Centrum ds. AIDS postanowiło w tym roku w Światowym Dniu Walki z HIV/AIDS głośniej przypomnieć o zagrożeniu tą chorobą. Na znak solidarności z osobami zakażonymi gazety na pierwszych stronach wydrukowały czerwone kokardki. Duża kokarda pojawiła się też na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. A samo Centrum w kampanii zachęci do badań.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL