Ekonomia

Giełda gwarantuje nie tylko pieniądze

Spółki debiutujące na giełdzie stają się bardziej wiarygodne w oczach klientów i kontrahentów
Pierwowzorem dla NewConnect był amerykański rynek Nasdaq, gdzie notowane są akcje głównie spółek związanych z nowoczesnymi technologiami. Dlatego z założenia „mała giełda“ ma być źródłem kapitału dla młodych, perspektywicznych firm, które dzięki pieniądzom od inwestorów mogły na poważnie wystartować ze swoją działalnością.
[wyimek]104 spółki zadebiutowały dotychczas na NewConnect[/wyimek] – W naszym przypadku debiut na NC pozwolił wystartować spółce. We wczesnej fazie nasz rozwój był finansowany przez fundusze typu venture capital oraz akcjonariuszy, ale środki te były zdecydowanie niewystarczające – mówi Robert Barczyk, prezes Aton-HT, firmy zajmującej się utylizacją azbestu.
Debiut daje firmom nie tylko pieniądze na rozwój. – Dzięki wejściu na NewConnect nasza firma stała się bardziej przejrzysta i wiarygodna w oczach naszych klientów, potencjalnych kontrahentów i inwestorów. Dodatkowo w większym stopniu zaistnieliśmy w mediach – tłumaczy Rafał Dziedzic, prezes Adv.pl, spółki działającej w obszarze e-marketingu. Jednak wejście na rynek publiczny wiąże się z wieloma obowiązkami. Związane jest to z tym, że każdy, kto posiada akcje spółki, staje się jej współwłaścicielem. – Firma przede wszystkim musi przygotowywać publiczne raporty finansowe i w odpowiedni sposób dzielić się wszystkimi istotnymi informacjami – przypomina Tomasz Kaczmarek, doradca inwestycyjny w Domu Maklerskim Banku Zachodniego WBK. Jego zdaniem największe problemy spółkom notowanym na NewConnect sprawia właśnie rzetelne dzielenie się informacjami o prowadzonej działalności. Jej kulisy poznają bowiem nie tylko akcjonariusze, ale i konkurencja. Obserwatorzy NC podkreślają również, że firmy z tego rynku zbyt optymistycznie podchodzą do rozwoju prowadzonych przez siebie biznesów i często nie wywiązują się ze złożonych przed debiutem obietnic. – Ma z tym problem wiele giełdowych spółek, nie tylko tych notowanych na NC. Ale w przypadku tych firm jest to bardziej widoczne – mówi przedstawiciel jednego z autoryzowanych doradców.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL