fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Hugo Chavez chwali „Szakala”

Iljicz Ramirez Sanchez
AP
„Szakal” nie jest żadnym terrorystą, niesprawiedliwie odbywa karę dożywocia we Francji – broni swego rodaka lewicowy lider Wenezueli.
Urodzony w 1949 r. Iljicz Ramirez Sanchez, znany jako „Carlos” lub „Szakal” (jak bohater powieści Fredericka Forsytha), wsławił się w latach 70. i 80. zamachami bombowymi, zabójstwami i porwaniami. Stał za porwaniem 11 ministrów podczas spotkania OPEC w Wiedniu w 1975 r. i zamachami bombowymi w Paryżu i Tuluzie. Zatrzymany w 1994 r. w Sudanie, stanął przed sądem w Paryżu i został skazany w 1997 r. na dożywotnie pozbawienie wolności za zabójstwo (w 1975 r.) dwóch francuskich agentów kontrwywiadu i libańskiego informatora. Osadzony w Clairvaux czeka na mający się rozpocząć w 2010 r. proces dotyczący zamachów z lat 80.
Według Chaveza „Carlos” tak naprawdę był rewolucjonistą, a źli Francuzi porwali go z Sudanu, wsadzili do worka i wywieźli do Paryża. – Tak twierdzę i nie obchodzi mnie, co powiedzą o tym jutro w Europie – oświadczył 20 listopada na międzynarodowej konferencji partii lewicy w Caracas. Chwalił też liderów Zimbabwe Roberta Mugabego i prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada. O byłym przywódcy Ugandy Idim Aminie, za którego rządów (1971 – 1979) wymordowano 300 tys. ludzi, powiedział. – Myśleliśmy, że był kanibalem... No nie wiem, może był wielkim nacjonalistą, patriotą.
Paryż dowiedział się o sprawie od Centrum Szymona Wiesenthala. Tropiąca zbrodniarzy wojennych i przejawy antysemityzmu instytucja pilnie śledzi wystąpienia Chaveza, który w styczniu zerwał stosunki z Izraelem. „Carlos” w latach 70. działał w Ludowym Froncie Wyzwolenia Palestyny i brał udział w atakach na izraelskie obiekty.
– „Carlos” został skazany za terroryzm i zabójstwa. Jest odpowiedzialny za śmierć wielu Francuzów – podkreślił rzecznik MSZ w Paryżu Bernard Valero. – Nigdy nie będzie dla nas nikim innym jak terrorystą.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA