Medycyna i zdrowie

Gen złego kierowcy

fot. specialkrb
Flickr
Ludzie z pewnym defektem DNA zdecydowanie gorzej radzą sobie z prowadzeniem samochodu - odkryli naukowcy
Spotykamy ich codziennie na drodze. Znienacka zmieniają pas, nieświadomie zajeżdżając nam drogę, nieudolnie włączają się do ruchu i beznadziejnie parkują. Choć trudno w to uwierzyć, okazało się, że te irytujące zachowania to nie do końca ich wina. Winne temu jest natomiast ich DNA, a właściwie mały wariant jednego z genów, który z normalnych ludzi robi zawalidrogi.
[srodtytul] Jazda na symulatorze [/srodtytul] Pechowy dla kierowcy wariant genu może go kosztować aż 20 proc. punktów podczas testów na prawo jazdy. To wyjaśnia, dlaczego tak wielu ludzi nie radzi sobie z prowadzeniem samochodu. Według amerykańskich badaczy aż 30 proc. Amerykanów ma gen złego kierowcy. Wyniki tych badań ukazały się w piśmie "Cerebral Cortex".
- Ci ludzie popełniają błędy od samego początku i po jakimś czasie zapominają znaczną część tego, czego się nauczyli - mówi kierujący badaniami dr Steven Cramer z University of California w Irvine. Aby to udowodnić, naukowiec przeprowadził eksperyment. Na szczęście testy odbywały się na symulatorze, a nie w ruchu ulicznym, więc nikt nie ucierpiał. Spośród wytypowanych przez badacza 29 osób siedem było nosicielami wadliwego genu. Wszystkich uczestników badania poproszono o wykonanie 15 okrążeń na symulatorze wyścigów samochodowych. Po tygodniu powtórzono test. [srodtytul] Gorsza pamięć [/srodtytul] Zgodnie z przewidywaniami osoby z genem złego kierowcy za każdym razem słabiej radziły sobie z tym zadaniem. Naukowcy tłumaczą to wpływem wadliwego genu na funkcjonowanie białek zwanych czynnikiem neurotroficznym pochodzenia mózgowego. Jest on wydzielany przez neurony i ma wpływ m.in. na zdolność zapamiętywania. Naukowcy uznali, że te umiejętności można najlepiej przetestować za pomocą zadań związanych z prowadzeniem samochodu, bo wymagają one zaangażowania różnych rodzajów pamięci. - Chciałbym wiedzieć, ilu ludzi powodujących wypadki samochodowe jest również posiadaczami tego genu - stwierdził dr Cramer. [i]Reuters[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL