fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Więcej diesla zza Bugu

Z Białorusi do Polski płynie teraz ok. 520 tys. m sześc. diesla rocznie. Rurociąg do Małaszewicz spowoduje wzrost o 2 mln t.
Rzeczpospolita
W ciągu kilku tygodni PERN zdecyduje, czy budować rurociąg na Białoruś
Eksperci ostrzegają, że szybka realizacja tej inwestycji będzie niekorzystna dla polskich rafinerii. Rurociąg będzie mógł transportować ok. 2 mln m sześc. paliwa rocznie. Eksperci rynku uważają, że może posłużyć przede wszystkim do sprowadzenia z Białorusi taniego oleju napędowego, na który popyt w Polsce rośnie z roku na rok. W ubiegłym roku zapotrzebowanie na to paliwo wyniosło – według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego – 13,2 mln m sześc. diesla, w tym jedna trzecia pochodziła z importu. Zatem po wybudowaniu połączenia z Białorusią import oleju napędowego do naszego kraju wzrósłby o ok. 46 proc.
I – to według ekspertów – jest groźne dla interesów PKN Orlen i grupy Lotos. Gdańska firma w efekcie modernizacji swojej rafinerii już w przyszłym roku zwiększy produkcję paliw w ogóle, a po zakończeniu całego programu inwestycyjnego będzie wytwarzać o 2,5 mln ton oleju napędowego więcej niż dotąd. Przedstawiciele Lotosu mówią „Rz”, że rurociąg z Białorusi nie jest potrzebny. A mógłby powstać w ciągu kilku miesięcy. Po stronie polskiej wystarczy wybudować zaledwie 10-kilometrowy odcinek do bazy paliwowej w Małaszewiczach, która jest wyposażona w terminal samochodowy i kolejowy. Potencjalnym dostawcą paliwa do Polski może być rafineria w Mozyrze, kontrolowana przez Rosjan, która produkuje paliwa o jakości zgodnej z wymaganiami Unii Europejskiej.
Krzysztof Romaniuk, ekspert Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, uważa jednak, że jeśli zapotrzebowanie w kraju na olej napędowy będzie rosło w kolejnych latach jak ostatnio, to na polskim rynku może też być miejsce na paliwo z Białorusi. Podobną opinię ma analityk BDM BZ WBK Paweł Burzyński. – Wszystko zależy od terminu realizacji inwestycji – mówi. – W dłuższej perspektywie – czterech, pięciu lat – powstanie rurociągu na Białoruś nie będzie już tak groźne. Do tego czasu bowiem Lotos zdoła już znaleźć nabywców na swoją dodatkową produkcję diesla. Eksperci oceniają, że jeżeli popyt na to paliwo będzie rósł także za granicą – a po zakończeniu kryzysu to bardzo prawdopodobny scenariusz – to eksport tego paliwa z Europy Zachodniej do Polski może zmaleć. Obecnie ponad połowę oleju napędowego importujemy z Finlandii i Niemiec; Białoruś ma tylko ok. 12-proc. udział w imporcie. Jak powiedział „Rz” Robert Soszyński, prezes spółki PERN Przyjaźń, która odpowiada za ropociągi i rurociągi paliwowe w Polsce, konsultacje z władzami Orlenu i Lotosu mogą się zakończyć w grudniu. Ostateczna decyzja o tym, czy i kiedy powstanie rurociąg, ma zapaść na początku 2010 r. Szef PERN zapewnia, że konsultacje są niezbędne, bo obie polskie firmy paliwowe to najważniejsi kontrahenci. Gdyby spółka chciała realizować projekt, to będzie musiała nie tylko uzgodnić z partnerem białoruskim zasady przesyłu paliwa, ale też wynegocjować odkupienie rurociągu, który już jest wybudowany na Bugu. Właścicielem jest prywatny inwestor i już dwa lata temu złożył ofertę nabycia rurociągu spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych, obecnie należącej do PERN. Wartość całej inwestycji, łącznie z odkupieniem rurociągu, szacuje się na ok. 20 mln zł. Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=a.lakoma@rp.pl]a.lakoma@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA