fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

To, co już nie jest takie samo

Farma v jeskyni pokaże spektakl „Čekárna”, do którego próby odbywały się m.in. na będącej miejscem akcji małej stacji kolejowej w Żylinie, skąd deportowano w czasie wojny słowackich Żydów
Materiały Promocyjne
Spektakle tegorocznego Rozdroża przypomną, że doświadczenia II wojny światowej dramatycznie zmieniły nie tylko bieg historii, ale też pojmowanie tego, co jeden człowiek może zrobić drugiemu. Jak bardzo można pozbawić ludzi godności, nadziei, życiowej energii.
Akcja choreografii Studia Teatralnego Farma v jeskyni „Čekárna” („Poczekalnia”) rozpocznie się na małej stacji kolejowej w Żylinie – miejscu, gdzie rozpoczęły się deportacje słowackich Żydów do hitlerowskich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. W tej poczekalni obrazy sprzed lat przenikają się ze scenami współczesnymi. A widzowie zobaczą największe wady społeczeństwa – agresję, przemoc, ksenofobię, rasizm.
Aktorzy Farma v jeskyni poruszać się będą w obszarze teatru słowa, performance i tańca współczesnego („Čekárnę” pismo „Respekt” nagrodziło nawet jako najlepsze przedstawienie tańca w Czechach 2007 roku). A w poszukiwaniu wiarygodności nie tylko badali historię, ale też prowadzili próby na istniejącej do dziś stacji w Żylinie. Janusz Marek, kurator odpowiadający za program Rozdroża od 16 lat, zaproponował widzom festiwalu skonfrontowanie „Čekárny” z polskim spektaklem opartym na motywach książki Hanny Krall „Król kier znów na wylocie”, który zrealizowało pod tym samym tytułem warszawskie Studium Teatralne.
Przedstawi ono dramatyczne losy Żydówki, która po ucieczce z getta stara się uwolnić swojego męża z obozu koncentracyjnego. Będziemy więc mogli porównać, jak do podobnego tematu podchodzą Polacy (7 – 8.11, Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32), a jak Słowacy i Czesi (3 – 4.11, CSW, ul. Jazdów 2). W przyszłym tygodniu patrzeć już będziemy w przyszłość – zaplanowano bowiem multimedialny pokaz performance rozgrywającego się równolegle w Warszawie i Los Angeles oraz taneczny spektakl zawodowego zespołu tańca współczesnego DOT 504. Zaproszeni twórcy starają się patrzeć na świat jako jednostki przeglądające się w lustrze zbiorowości. Niestety to, co widzą, często jest okrutne i niepoddające się racjonalnej ocenie. Dlatego też będzie ona należała do widzów. Aktorzy tylko pokażą nam rzeczywistość, która nie jest już – i nigdy nie będzie – taka beztroska jak przed wojną. [ramka][b]w tym tygodniu[/b] poniedziałek (2.11), godz. 20 Spotkanie z Viliamem Dočolomanskym, reżyserem Studia Teatralnego Farma v jeskyni (Czechy) oraz projekcja zapisów wideo ze spektakli, CSW wtorek (3.11), godz. 19  „Čekárna” Studio Teatralne Farma v jeskyni (Czechy) oraz spotkanie artystów z publicznością, CSW środa (4.11), godz. 18 i 20 „Čekárna” Studio Teatralne Farma v jeskyni (Czechy), CSW[/ramka] [i]16. Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, bilety: 0 – 30 zł, rezerwacji brak, bilety do kupienia godzinę przed spektaklem, informacje: 22 628 12 71 wew. 125, poniedziałek (2.11) – sobota (14.11)[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA