fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polska biotechnologia w międzynarodowym konsorcjum

Euroimplant negocjuje udział w międzynarodowym konsorcjum prowadzącym badania nad inteligentnymi biomateriałami
Biotechnologiczna spółka notowana na NewConnect prowadzi rozmowy dotyczące współpracy przy programie Komisji Europejskiej wartym 105 mln euro. Negocjuje z członkami tworzącego się konsorcjum, które będzie zajmować się pracami i badaniami nad nowymi, „inteligentnymi” biomateriałami dla inżynierii tkankowej, używanymi m.in. w chirurgii odtwórczej i ortopedii. Obok ośrodków uniwersyteckich w badaniach i pracy będą brały udział czołowe firmy farmaceutyczne na świecie. Z naszych informacji wynika, że Euroimplant jest jedyną polską spółką zaproszoną do tworzonego konsorcjum.
[wyimek][srodtytul]105 mln euro[/srodtytul] wart jest unijny program, w którym chce wziąć udział Euroimplant[/wyimek] Pieniądze mają pochodzić ze środków 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Jeżeli spółka znajdzie się w konsorcjum, będzie miała możliwości udziału w sprzedaży powstałych w wyniku projektu nowych produktów i technologii.
Aktualnie głównym produktem firmy jest kolagenowa skóra. Otrzymuje się ją w procesie technologicznym opartym na hodowli komórek (fibroblastów i keratynocytów) na rusztowaniu kolagenowym, które zostało skonstruowane w laboratoriach Euroimplantu. Może być używana np. w terapii oparzeń. Na razie nie jest produkowana na skalę przemysłową. Spółka jest w trakcie inwestycji w nowe laboratoria, na które dostała 40 mln zł dofinansowania od PARP oraz Urzędu Marszałkowskiego. Właściciele firmy rozmawiają też o wejściu inwestora strategicznego. – Negocjujemy już tylko cenę akcji. Chcemy, aby zmiana właściciela odbyła się z poszanowaniem praw akcjonariuszy mniejszościowych – podkreśla Andrzej Kisieliński, prezes spółki i największy akcjonariusz (ma 51,7 proc. w kapitale zakładowym). Inwestor jest zagranicznym funduszem private equity, który może zainwestować w projekt od 1 do 100 mln euro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA