fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Decyzja na podstawie dokumentów

Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch
Coraz więcej wniosków o przyznanie kompensat wpływa do sądów rejonowych
Fakt, że to właśnie referendarze zajęli się rozpatrywaniem wniosków o przyznanie kompensat, to dobra wiadomość dla pokrzywdzonych i ich najbliższych.
Pieniądze będą trafiały do pokrzywdzonych szybciej. Postępowanie w sprawach o przyznanie pomocy państwa ma bowiem charakter niesporny (bez przesłuchań świadków, stron itd.). To oznacza, że cały materiał dowodowy opiera się na dokumentach, które składa wnioskodawca. Uznano więc, że nie ma potrzeby kierować takiej sprawy na posiedzenie jawne. Dowód z przesłuchania wnioskodawcy ma niewielkie znaczenie – może być zastąpiony oświadczeniem na piśmie.
Czym kierują się sądy, zasądzając konkretne kwoty? Otóż referendarze biorą pod uwagę oświadczenia przedstawiane przez wnioskodawcę i stopień uszczerbku doznanego w wyniku przestępstwa. Tam, gdzie potrzebne są drogie leki i kosztowna rehabilitacja, kwota jest wyższa. Niebagatelne znaczenie ma też odległość od miejsca, w którym pokrzywdzony wraca do zdrowia. Jak się dowiedzieliśmy, często transport chorego kosztuje tyle samo co zabiegi. Największe sumy pochłaniają jednak lekarstwa. Nie tylko kompensata może pomóc pokrzywdzonym przeżyć najgorsze chwile. W postępowaniach karnych sądy zasądzają też świadczenia pieniężne czy nawiązki. W wielu stowarzyszeniach pokrzywdzeni mogą też skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnika czy psychologa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA