fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wielki popyt na akcje PGE

PGE Elektrownia Bełchatów
Fotorzepa
Inwestorzy indywidualni chcieli kupić akcje za 25,6 mld zł. Dostaną tylko 3,5 akcji ze 100, na które się zapisali
[b] [link=http://www.rp.pl/temat/380812.html]Więcej o emisji akcji PGE [/link][/b]
Polska Grupa Energetyczna wczoraj tuż przed północą ogłosiła, że pula akcji zarezerwowanych dla najmniejszych graczy została zwiększona o połowę – do 15 proc. całej emisji. Ostatecznie otrzymają oni papiery za 895 mln zł, a nie za blisko 600 mln zł jak planowano.
Inwestorzy indywidualni zapisali się jednak na akcje aż za 25,6 mld zł. Łączny popyt na papiery PGE wyniósł 45 mld zł, co oznacza, że instytucje finansowe chciały wydać 19,4 mld zł.
Stopa redukcji dla inwestorów indywidualnych szacowana jest na około 96,5 proc. Oznacza to, że inwestor na każde 100 akcji które chciał kupić otrzyma tylko 3,5 akcji. Bardzo wysoka stopa redukcji wskazuje, że ci, którzy do zakupu akcji wykorzystali kredyt, muszą liczyć na wzrost ceny akcji przynajmniej o ok. 15 proc. Wtedy zwrócą się koszty kredytu i dopiero wyższy wzrost kursu będzie oznaczał dla nich realne zyski. Gdyby spółka nie zwiększyła puli akcji dla drobnych graczy redukcja byłaby jeszcze wyższa – wyniosłaby 97,7 proc.
Cena emisyjna akcji została ustalona na 23 zł, wobec widełek w przedziale 17,5-23 zł. W rezultacie spółka pozyska z emisji 5,968 mld zł, a jej kapitalizacja sięgnie 40 mld zł.
– Właśnie zakończyliśmy spotkania z inwestorami instytucjonalnymi. Szeroko prezentowaliśmy osiągnięcia grupy PGE oraz naszą strategię rozwoju – podsumował wczoraj Tomasz Zadroga, prezes PGE. – Przewidujemy, iż pozyskane środki umożliwią nam zrealizowanie celów oferty – dodał. 1,5 mld zł posłuży na odkupienie od Skarbu Państwa pakietów mniejszościowych w niektórych istotnych spółkach zależnych, należących do PGE, a pozostałe środki zostaną wykorzystane do finansowania programu inwestycyjnego spółki.
Grupa nie skorzystała z przewidzianej w prospekcie możliwości podwyższenia ceny emisyjnej w transzy dla instytucji finansowych.
Nowoemitowane przez PGE akcje stanowią 15 proc. jej kapitału po podwyższeniu. 85 proc. akcji tego największego w kraju producenta energii elektrycznej nadal pozostanie w rękach Skarbu Państwa. To może jednak zmienić się już w przyszłym roku – minister skarbu zamierza podjąć decyzję o sprzedaży pakietu stanowiącego około 10 proc. kapitału PGE. Plan rządu zakłada, że w dłuższej perspektywie państwo zachowa jednak kontrolę nad grupą.
Inwestorzy instytucjonalni do piątku będą zapisywać się na oferowane akcje, których gotowość kupna zadeklarowali podczas budowy księgi popytu. Przydział akcji nastąpi do najbliższego poniedziałku, 2 listopada.
Dziś GPW ogłosi, kiedy PGE może znaleźć się w indeksie WIG20.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA