fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Wentylatory za ponad 14 mln zł

Kopalnia Chwałowice należąca do Kompanii Węglowej ma nową stację wentylatorów
W kopalni Chwałowice oddano do użytkowania nową stację wentylatorów przy szybie V, która zastąpiła starą stację funkcjonującą przy tym szybie, a dodatkowo umożliwia wyłączenie z eksploatacji i rozpoczęcie likwidacji stacji wentylatorów przy szybie Marcin. – Inwestycja kosztowała 14,6 mln zł – mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.
Inwestycja ta była w kopalni niezbędna dla utrzymania w przyszłości zdolności wydobywczych na poziomie 10 tys. ton węgla na dobę, co wymaga zintensyfikowania eksploatacji złoża węgla w najbardziej metanowych rejonach. Ze względu na złożony charakter zadania i konieczność utrzymania w początkowym okresie budowy również funkcji materiałowo-zjazdowej szybu V, realizacja została rozłożona na 3 lata (trwała od 2006 r.). Przed uruchomieniem nowej stacji w Chwałowicach czynne były trzy szyby wentylacyjne. Dotychczas eksploatowana stacja wentylatorów przy szybie V od roku 1967 wyposażona była w 2 wentylatory. W nowej stacji zabudowane są kolejne dwa wentylatory.
Co ciekawe, stacja pracuje w układzie automatycznym bez stałej obsługi w budynku wentylatorów (w razie potrzeby istnieje możliwość przejścia do sterowania ręcznego ze skrzynek sterowniczych i panelu operatorskiego zabudowanych obok urządzeń oraz z klawiatury z interfejsem graficznym na stanowisku operatorskim). Po uruchomieniu nowej stacji wentylatorów szybu V powstała możliwość likwidacji wyrobisk na poziomach 390 m i 550 m od szybów głównych do części V zachodniej, III i V wschodniej, co również pozwoli na likwidację filarów ochronnych dla kilku głównych wyrobisk wentylacyjnych i przewozowych oraz większe wykorzystanie zasobów przewidzianych do eksploatacji w tych częściach obszaru górniczego. Łącznie zlikwidowanych zostanie około 18 km wyrobisk, co przyniesie efekt w postaci uproszczenia sieci wentylacyjnej oraz zmniejszenia kosztów ich utrzymania i przewietrzania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA