Rodzina

Czy można pozbawić matkę władzy rodzicielskiej?

[b]Mam 18 lat i mieszkam z matką i jej drugim mężem. Chciałbym się wyprowadzić, ale moja rodzicielka mi na to nie pozwala. Czy w jakiś sposób mogę ją pozbawić władzy rodzicielskiej?[/b]
[b]Nie[/b], ale nie dlatego, że nie można pozbawić matki władzy rodzicielskiej, tylko dlatego, że w tym wypadku jej władza już wygasła. Zgodnie z art. 92 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Pełnoletnim zaś jest ten, kto ukończył lat osiemnaście (art. 10 k.c.) Ponieważ z chwilą osiągnięcia pełnoletności władza rodzicielska rodziców wygasa, nie można ich jej pozbawić.
Czytelnik ma pełną zdolność do czynności prawnych i może stanowić o sobie, ze wszystkimi tego konsekwencjami. [i]Podstawa prawna: - [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0E1EDFE621DEBD125C9C693CDF6C61BF?id=71706]art. 92 ustawy z 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.)[/link] - [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=67788CACAD25D226E974ECFB147A4A26?id=70928]art. 10 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) [/link] [/i] [i]Prosimy również o zapoznanie się z serwisem: [link=http://www.rp.pl/temat/55720.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Prawo rodzinne » Władza rodzicielska [/link] [/i]

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL