fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Banki udzieliły 15 mld zł kredytów na akcje PGE

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Inwestorzy, którzy chcą kupić akcje energetycznej firmy, mogą dostać zaledwie 3 proc. papierów, na które się zapisali – wynika z szacunków "Rzeczpospolitej"
Kończy się największa oferta prywatyzacyjna od czasu PKO BP w 2004 r. Indywidualni inwestorzy dziś do południa mogą zapisywać się na akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Jednak kolejek w biurach maklerskich już nie ma. – Największy ruch był w czasie przyjmowania wniosków kredytowych – mówi Roland Paszkiewicz z CDM Pekao. Wczoraj ostatnie banki przestały udzielać finansowania akcji PGE, jednak większość z nich zrobiła to już w piątek.
Suma udzielonego przez wszystkie instytucje finansowania jest bardzo wysoka. Z informacji zebranych przez „Rz” wynika, że 12 banków udzieliło kredytów na 15 mld zł (a więc więcej niż ok. 14 mld zł pożyczek udzielonych inwestorom w związku z pierwotną emisją PKN Orlen). Do tego należy dodać środki własne inwestorów (ok. 2 mld zł) i graczy, którzy zapisują się na akcje bez korzystania z zewnętrznego finansowania. Takie zainteresowanie ofertą oznacza, że jeśli transza dla klientów detalicznych nie zostanie powiększona i w ręce indywidualnych inwestorów trafi 10 proc. emisji, czyli akcje o wartości 600 mln zł, redukcja w zapisach będzie gigantyczna.
Wyniesie nawet 97 proc. W takim wypadku inwestor, który zapisze się na 100 akcji, otrzyma zaledwie trzy. Jeśli przy zapisach na akcje posiłkował się najpopularniejszym kredytem na kwotę stanowiącą dziesięciokrotność środków własnych, koszt finansowania zwróci się pod warunkiem wzrostu kursu o co najmniej 10 proc. w dniu debiutu. Takiego scenariusza oczekują analitycy, którzy spodziewają się, że cena emisyjna akcji wyniesie 23 zł, a w planowanym na 5 listopada debiucie na GPW może wzrosnąć o 10 – 20 proc. Analitycy Millennium DM w wydanym wczoraj raporcie jeden papier PGE wyceniają na 26,6 zł Szanse na zysk dla drobnych inwestorów może zwiększyć właściciel PGE, Skarb Państwa, jeśli liczba akcji przeznaczonych dla klientów detalicznych zostanie powiększona. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. – Zarząd PGE jest przed ostateczną decyzją o ewentualnej zmianie wielkości transz dla inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych – mówi wiceminister skarbu Joanna Schmid.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA