fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Tajemniczy „węgierski łącznik” żąda odszkodowania od Gazpromu

Żądanie zostało skierowane przez spółkę Emfesz, która zaopatruje 1/4 rynku węgierskiego w gaz, do RosUkrEnergo (w połowie należy do Gazpromu, 45 proc. do ukraińskiego oligarchy Dmitrija Firtasza)
Jak dowiedziały się „Wiedomosti” rachunek opiewa na 1,785 mld dol. i jest konsekwencją zerwania współpracy po zakończeniu rosyjsko-ukraińskiej wojny gazowej.
Do końca ubiegłego roku należący wtedy do Firtasza Emfesz zgodnie współpracował z RUE i Rosjanami: Gazprom dostarczał paliwo RUE, ta - Ukrainie i klientom z Europy Wschodniej w tym Emfeszowi. A ten sprzedawał gaz na rynku węgierskim (ok. 3 mld m[sup]3[/sup] rocznie). W wyniku gazowego konfliktu ten łańcuch pośredników się rozpadł, bowiem Ukraina wymogła zawarcie bezpośredniego kontraktu z Gazpromem. RUE okazała się niepotrzebna. Gazprom przestał dostarczać RUE gaz, co odbiło się nie tylko na wstrzymaniu dostaw na Węgry poprzez łącznika czyli Emfesz, ale także do Polski.
Emfesz, aby nie utracić węgierskiego rynku, musiał gwałtownie szukać innego dostawcy gazu (znalazła Foldgaz Trade, spółkę-córkę niemieckiego E.On) , kupować go po wyższej cenie i jeszcze zapłacić kary umowne węgierskim odbiorcom. To miało kosztować spółkę dodatkowo 355 mln dol. Do tego straciła ona kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do 2015 r., który miała podpisany z RUE - i tutaj straty Emfesz ocenił na 1,144 mld dol. Jeszcze 285 mln dol. to dług cypryjskiej spółki Firtasza przed Emfeszem. Pod koniec kwietnia Emfesz został sprzedany nieznanej firmie RosGas za...jednego dolara. Transakcję miał przeprowadzić posiadający wydane przed kilkunastu laty, pełnomocnictwa, generalny dyrektor kompanii Istvan Gocci. Zgodnie z umową RosGas ma dostać cały tegoroczny zysk Emfeszu, a wszelkie spory ma rozstrzygać sąd arbitrażowy w...Moskwie. Gocci tłumaczył się w mediach, że w ten sposób obronił firmę przed bankructwem. W całej sprawie najbardziej tajemniczy pozostaje nabywca czyli spółka RosGas. Gazprom oficjalnie zaprzeczył, by miał z nią coś wspólnego. Mówi się więc, że należy do „grupy rosyjskich biznesmenów”. Ale do dziś nie wiadomo, tak naprawdę do kogo.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA