fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Prezydent: jesteśmy bezpieczni

ROL
Ta rozmowa napełniła mnie optymizmem, uzyskaliśmy potwierdzenie sojuszu polsko-amerykańskiego w sensie polityczno-obronnym - stwierdził prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z wiceprezydentem USA Josephem Bidenem.
- Rozmawialiśmy o sprawach, które żywotnie interesują Stany Zjednoczone, takie jak współpraca wojskowa, NATO i jego skuteczność oraz stosunki z Rosją. Mówiliśmy też o innych problemach świata, takich jak bezpieczeństwo energetyczne czy sytuacja Turcji w Europie - streścił prezydent swoją - dłuższą niż przewidywano - rozmowę z Josephem Bidenem.
- Najważniejsze, że uzyskaliśmy od wiceprezydenta USA potwierdzenie naszego wewnętrznego bezpieczeństwa, co było ważne szczególnie w związku z naszym położeniem geopolitycznym - podkreślił prezydent. - Nasze zobowiązania wobec Polski, zarówno w zakresie NATO, jak i stosunków bilateralnych pozostają niezmienione - potwierdził wiceprezydent Joseph Biden.
Biden podkreślił też znaczenie, jakie przywiązują USA do obecności polskich wojsk w Afganistanie. - Polscy żołnierze to wojownicy - mówił. Rozmowę z prezydentem Kaczyńskim Joseph Biden określił jako "świetną, szczerą i konstruktywną". - W polsko-amerykańskich stosunkach nie ma żadnego problemu, którego nie można byłoby rozwiązać - podkreślił. Podobnie jak podczas rozmowy z premierem Tuskiem Biden zapewnił, że Polska jest jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych i równoprawnym partnerem. Dziękował również za gościnność i podkreślał postępy, jakie uczyniła Polska w ciągu ostatnich lat na drodze do umacniania demokracji. Rozmową z prezydentem Kaczyńskim Joseph Biden zakończył wizytę w Polsce, która była pierwszym etapem jego europejskiej podróży. Po godz. 18 odleciał z warszawskiego Okęcia do Czech, a stamtąd uda się do Rumunii.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA